Dziś rozpoczęła się misja poszukiwania życia na planecie Mars

Dzisiaj o godzinie 10:31 rozpoczęła się misja ExoMars, w ramach której Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wraz z rosyjskim Roskosmosem poszukają śladów życia na Czerwonej Planecie.

 

Lot na Marsa w skrócie

ExoMars jest jednym z najbardziej ambitnych projektów w całej historii podboju kosmosu. Warto także zauważyć, że w tę fascynującą misję zaangażowani są także naukowcy z Polski, którzy uczestniczyli przy budowie orbitera i łazika.

Misja składa się z czterech platform kosmicznych, które wysłane zostaną w stronę Czerwonej Planety w dwóch turach. Dzisiaj (14.03) o godzinie 10:31 rosyjska rakieta Proton-M wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik „Schiaparelli EDM” badający warunki meteorologiczne na Marsie oraz orbiter „ExoMars Trace Gas Orbiter” poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi.

Tymczasem w 2018 roku kolejna rakieta wyśle w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover” poszukujący śladów życia biologicznego oraz lądownik „ExoMars Rover Lander”, który pozwoli łazikowi bezpiecznie osiąść na powierzchni planety.

W trakcie misji jednak z łazików pobierze próbki gruntu do głębokości aż 2 metrów, przy pomocy specjalnego wiertła. Według planów, 6-kołowa maszyna ma poruszać się z prędkością 70 metrów dziennie, to niedużo, jednak przy zaplanowanych przez naukowców z ESA badaniach, jest to w zupełności wystarczające i, co najważniejsze, pozwoli to nie przeoczyć wszystkiego tego, co interesujące, czyli śladów życia.

Centrum Badań Kosmicznych PAN wraz z Creotech Instruments S.A. przygotowało dla ESA zaawansowaną kamerę CaSSIS, która będzie wykonywała kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa, w wysokiej rozdzielczości. Przy jej użyciu fotografowane będą formacje skalne wiązane przez naukowców z emisją śladowych ilości gazów. To one mogą być dowodem, że na Czerwonej Planecie istnieje lub istniało życie.

Tymczasem zadaniem instrumentów NOMAD i ACS, zamontowanych na pokładzie orbitera, będzie analiza wykonanych zdjęć i identyfikacja źródeł emisji gazów.

planeta Mars

Jeśli chodzi o lądownik Schiaparelli, to na jego pokładzie znajdzie się system Comars+. Będzie on monitorował zewnętrzne powłoki lądownika w trakcie jego lądowania na Marsie. Jednym z jego elementów są wąskopasmowe radiometry zwane ICOTOM wykorzystujące detektory podczerwieni wyprodukowane przez polską firmę VIGO System.

Jak więc widzimy, ExoMars to nie tylko kolejny krok ludzkości w kierunku badań planety, która stać się może naszym przyszłym domem, ale również piękny pokaz wspaniałej współpracy wielu krajów, w tym także Polski.]

źródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Dziś rozpoczęła się misja poszukiwania życia na planecie Mars”

 1. Ty chyba juz dzisiaj cos odpaliles???

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Niestety NASA się trochę spóźniło, życie już tam było, Hi Hi Hi

  Może i niedługo u nas będzie tak samo, jak odpalą rakiety . . .

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.