Dziś w nocy zacznie się burza magnetyczna. Być może będzie można dostrzec zorze polarne z terenu Polski !!

W dniu 20 sierpnia 2013 00:24 UTC, zaobserwowano na słońcu potężny wybuch skierowany w kierunku Ziemi. Według NASA część koronalnego wyrzutu masy która może dotrzeć do Ziemi w ciągu 2 -3  dni od wybuchu. Cząstki te po dotarciu na naszą planetę nie stwarzają zagrożenia dla ludzi na Ziemi, ale mogą wpływać na systemy elektroniczne w satelitach i na ziemi.

W modelach eksperymentalnych NASA, na podstawie obserwacji z „Solar Terrestrial Relations Observatory” pokazują, że wybuch CME (Coronal Mass Ejections ) miał prędkość około 570 mil na sekundę – co jest dość typowe dla tego typu wybuchów. Obecnie cząsteczki pędzą w kierunku Ziemi z prędkością ok 920 km/s.

CME po dotarciu do Ziemi w reżyserii może powodować burze geomagnetyczna podczas których mogą zostać zaobserwowane zorze polarne na niższych wysokościach geograficznych niż zwykle.

Burze magnetyczne mogą zakłócić pracę sygnałów komunikacyjnych – w tym telefonii komórkowej i gps. Jak poinformowała NASA możemy spodziewać się nieoczekiwanych skoków napięcia w sieci elektroenergetycznej. Oni również mogą powodować Aurora.

Obecnie słońce ma wzmożoną aktywność i takich wybuchów możemy się spodziewać coraz więcej. Słońce jest w swoim punkcie kulminacyjnym 11 letniego cyklu aktywności, po czym pole magnetyczne słońca osłabnie, aż do zera – następnie znowu się pojawi, tym razem z przeciwną polaryzacją i nastąpi jego przebiegunowanie. Zdarzenie to będzie symbolicznym zakończeniem 24 cyklu słonecznego.

Co ciekawe zmiana polaryzacji każdego z biegunów Słońca nie przebiega w sposób symetryczny. Może dojść do sytuacji, gdy biegun północny już osłabł a południowy dopiero się do tego zabiera. Według japońskich naukowców w okresie przejściowym Słońce może mieć chwilowo nawet kilka biegunów.

źródło:NASA, europejczycy.info

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Dziś w nocy zacznie się burza magnetyczna. Być może będzie można dostrzec zorze polarne z terenu Polski !!”

 1. Czy ktoś wie jak można zabezpieczyć komputer?

  A z tymi „końcami świata” proszę, dajcie sobie już spokój. Apokalipsa trwa od dawna, wszystkie proroctwa już się wypełniły. Pilnujmy własnych sumień i relacji z Bogiem. Obserwujmy co się dzieje na świecie bo jest interesująco a będzie jeszcze ciekawiej i róbmy swoje, każdy na swojej „działce”.

  Wiecie, co dla mnie jest najlepszym dowodem na potęgę miłości Boga? To, że nas jeszcze nie wytępił (a chyba nikt nie ma wątpliwości że na to właśnie zasługujemy jako gatunek).

  Pozdrawiam wszystkich i zyczę miłego dnia (mimo wszystko).

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Z tego co wiem to żeby zabezpieczyć się przed EMP to trzeba zamknąć elektronikę w ołowianym pomieszczeniu, ale nie powiem ci jakiej grubości… Myślę że 5cm starczy.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.