Dzisiejsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.6 we Włoszech było najpotężniejsze od 36 lat

Potężne trzęsienie ziemi uderzyło w niedzielny poranek w pobliżu Nursji w środkowych Włoszech, po zeszłotygodniowych wstrząsach, które spowodowały poważne zniszczenia – donosi BBC. Wstrząsy nawiedzają centralną część kraju dwa miesiące po wielkim trzęsieniu, który zabił blisko 300 osób i pogrzebał kilka miast

Niedzielny wstrząs o magnitudzie 6,6 stopnia w skali Richtera mierzył wg początkowych szacunków 7,1 stopnia w skali Richtera i znajdował się na głębokości zaledwie 1,5 kilometra.

Włoskie służby cywilne podają, iż kilkanaście budynków zawaliło się, a pod gruzami mogą znajdować się ludzie.  Mnisi w klasztorze San Benedetto, międzynarodowej wspólnoty benedyktynów w Nursji, opublikowali na Twitterze wizerunek Bazyliki św. Benedykta, zniszczonej przez trzęsienie ziemi. Świątynię zbudowano około 1300 roku w miejscu, gdzie według tradycji stał dom rodzinny świętego Benedykta i jego siostry bliźniaczki, świętej Scholastyki – urodzonych w 480 roku. Całe centrum historycznego miasteczka zostało ewakuowane. „Mnisi są bezpieczni, ale nasze serca natychmiast udają się do poszkodowanych, a kapłani z klasztoru szukają każdego, kto może potrzebować ostatniego namaszczenia” – poinformowali w oświadczeniu

Widok z drona

Są pierwsze doniesienia o rannych. Na chwilę obecną zidentyfikowano 15 ofiar. „Obrażenia ma co najmniej kilkadziesiąt osób. Dokładna liczba rannych nie jest jeszcze znana” – poinformowała Obrona Cywilna. Według jej danych jedna osoba ma poważniejsze, ale nie ciężkie obrażenia. Z gruzów domu w miejscowości Tolentino koło Ankony wydobyto trzy żywe osoby. Wielu ludzi zostało ewakuowanych po wstrząsach, które nawiedziły region w ostatnią środę.

Amerykański Serwis Geologiczny (USGS) poinformował, że epicentrum trzęsienia było oddalone 68 km na południowy-wschód od centrum regionalnego w Perugii, w pobliżu małego miasteczka Nursji. Miasta Castelsantangelo i Preci również odnotowują poważne zniszczenia, przy czym konstrukcje wielu domów zostały naruszone przez ostatnie trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1 oraz 5,5 w sakli Richtera.

Wstrząsy były odczuwalne w Rzymie oraz na południu Austrii.

Agencja Associated Press informuje, że przerażeni ludzie w panice uciekali z domów na ulice ok. godz. 07:40 czasu lokalnego, gdy część jeszcze spała.

Burmistrzowie wsi Ussita i Arquata oświadczyli, że zawaliło się wiele budynków.
Burmistrz Ussita powiedział agencji prasowej Ansa: „Wszystko zawaliło się, widzę słupy dymu, to katastrofa, spałem w samochodzie i widziałem piekło…”
Kolejny kościół zawalił się w Tolentino, prawdopodobnie w środku przebywali ludzie na niedzielnej Mszy św.

Amatrice, miasto, które najbardziej ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi z sierpnia, także odnotowuje uszkodzenia. Dział ochrony ludności Włoch poinformował o przeprowadzanych kontrolach we wszystkich miejscowościach dotkniętych przez poranne trzęsienie ziemi. Metro w Rzymie zostało zawieszone do odwołania.

Trzęsienie ziemi w niedzielę było najsilniejszym jakie nawiedziło kraj od 1980 roku – podają media. 36 lat temu wstrząs w Irpinii miał taką samą siłę.

W Irpinii zginęło w 1980 roku prawie 3 tysiące osób – przypominają włoskie gazety. Silny wstrząs, który w 2009 roku zniszczył miasto L’Aquila w Abruzji miał magnitudę 6,1, a trzęsienie ziemi w rejonie Amatrice i w całych środkowych Włoszech 24 sierpnia tego roku – 6,3.

trzesienie-ziemi

trzesienie-ziemi

trzesienie-ziemiźródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.