Dziwne i nieprzewidywalne zachowanie Słońca

słońce mała aktywnośćGwiazda w centrum naszego układu wygląda, jakby szykowała się do drzemki – niepokoją się fizycy. Zgodnie z 11-letnim cyklem Słońce powinno co rusz wyrzucać potężne ilości plazmy i być usiane plamami, a tymczasem jest ciche i spokojne. Według obliczeń istnieje 20 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia powtórki mini-epoki lodowcowej, podczas której zamarzła Tamiza oraz Bałtyk.

Najnowsze zdjęcia Słońca, wykonane przez sondy orbitujące w przestrzeni kosmicznej, pokazują nietypowo „beznamiętne” oblicze naszej gwiazdy. Choć wygląda z pozoru tak samo, różnice są diametralne.

Minimum zamiast maksimum

– Od 30 lat moja praca jako fizyka dotyczy Słońca, jednak nigdy nie widziałem czegoś podobnego – podkreśla Richard Harrison, główny astrofizyk w Laboratorium Rutherford Appleton w hrabstwie Oxfordshire (południowo-centralna Anglia).

Zgodnie z obliczonym przez naukowców 11-letnim cyklem nasza gwiazda powinna wykazywać maksymalną aktywność. Eksperci spodziewali się wielu koronalnych wyrzutów masy (obłoków plazmy o masie miliardów ton materii) i licznych plam na jego powierzchni. Tymczasem odczyty wskazują na nieliczne plamy i incydentalne eksplozje.

Aktualne plamy na słońcu

aktywne regiony plam słońce

Rozbłyski w ciągu ostatnich 3 dni

słońce - aktywność online

Drzemka olbrzyma

Panujący „spokój i cisza” niepokoi środowiska naukowe. – Jestem zaskoczona tempem, w jakim spada aktywność słoneczna – przyznaje dr. Lucie Green z Uniwersyteckiego Laboratorium Badań Kosmicznych London’s Mullard.

– Podobny obraz Słońca, cechujący podobnie niski poziom aktywności, rejestrowano około 100 lat temu – wyjaśnia Harrison.

– Spadek aktywności jest zaskakująco szybki, co wygląda jakby nasza gwiazda szykowała się do drzemki – zaznacza dr Green. – W efekcie możemy skończyć z wielkim, „śpiącym” gazowym olbrzymem w centrum naszego układu – przyznaje.

Lodowy sen Słońca

Nie byłby to jednak pierwszy raz. Naukowcy przyznają, że Słońce zachowuje się podobnie jak w okresie od 1645 do 1717 roku, nazywanym Minimum Maundera. Według obliczeń fizyków, istnieje 10–20 procentowe prawdopodobieństwo, że w ciągu 40 lat Słońce znajdzie się w podobnym stanie.

Niska aktywność Słońca doprowadziła wtedy do jednej z najsurowszych zim w Europie, określanej mianem mini-epoki lodowcowej. Zamarzła wówczas Tamiza i Bałtyk, a na biegunach zorze polarny stały się rzadkością.

„Skomplikowana bestia”

– Aktywność słońca ma wpływ na szereg czynników kształtujących pogodę zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie. W przestrzeni jego aktywność wpływa także na działanie licznych sond i satelitów. Mimo sporej wiedzy, zachowanie Słońca bywa nieprzewidywalne – przyznaje dr Green. – Procesy zachodzące w nim są skomplikowane, ponieważ to skomplikowana bestia – przyznaje naukowiec.

Źródło: BBC Autor: mb/mj

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o