Eksperci: Globalne kataklizmy już w 2018 roku

globalny kataklizm 2018 rok

W 2018 roku ludzkość może zmierzyć się z masowym głodem i kataklizmami finasowymi – wynika z raportu na temat globalnych zagrożeń (Global Risks Report), który jest tradycyjnie publikowany przed Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos (23-26 stycznia).

Jak pisze gazeta „Moskowskij Komsomolec”, powołując się na dane dokumentu, eksperci są przekonani, że w tym roku nagły nieurodzaj czy klęski żywiołowe mogą przerodzić się w kryzys o wymiarze światowym, któremu będą towarzyszyć gwałtowne skoki cen produktów spożywczych.Specjaliści WEF alarmują także, że największe jest ryzyko deficytu ryb, gdyż jedna trzecia ich połowu jest nielegalna.

„Kłusownicy coraz częściej wykorzystują wysokie technologie do ich połowu. Konsekwencje słabej kontroli nad tą sferą mogą być katastrofalne” — podkreślili.

Jeśli chodzi o ogólny stan światowej gospodarki, to według ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego recesja się skończyła. Mimo to nawet nieznaczna korekta na rynku boleśnie uderzy w kraje z dużą liczbą właścicieli instrumentów finansowych. Chodzi przede wszystkim o Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Kataklizmy finansowe mogą również wywoływać nowe cyberataki.

Oprócz tego eksperci, poproszeni o opinię przez dziennik ostrzegają przed nową falą kryzysu. Jak podkreśla wiodący analityk Amarkets Artiom Diejew jej główną oznaką jest katastrofalna sytuacja ze wskaźnikiem ogólnego zadłużenia w Chinach.

„Obecnie stosunek długu Chin do PKB przewyższa 300%. Oznacza to, że kraj stał się piramidą finansową i nie jest w stanie niczego zmienić” — powiedział Diejew.

Eksperci nie wiążą także wielkich nadziei z reformą podatkową w USA.

„Do tej pory nie wiadomo, jak kraj z długiem państwowym w wysokości ponad 20 bln dolarów może pozwolić sobie zrezygnowac z 1,5 bln, które mógłby zyskać, utrzymując poprzednie stawki podatkowe” — podkreślił analityk.

źródło: pl.sputniknews.com
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:
  • 11
    Udostępnienia

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
xcxccx Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o