Wybrzeżne miasta w Wielkiej Brytanii mogą znaleźć się całkowicie pod wodą w niedalekiej przyszłości. Ogromny lodowiec Antarktydy wielkości Wielkiej Brytanii pęka i grozi rozpadnięciem się.

Zespół brytyjskich i amerykańskich naukowców rozpoczyna największą misję od 70 lat, aby przeanalizować, jak długo lodowiec mający 113 000 tysięcy mil kwadratowych może przetrwać w obecnym stanie.

Sytuacja jest poważna

Eksperci ostrzegli, że lodowiec Thwaites, który jest mniej więcej tej samej wielkości co Wielka Brytania, może w każdej chwili rozpaść się w morzu. Flota statków badawczych, okrętów podwodnych i samolotów oraz ponad 80 naukowców pojedzie do regionu na daleki zachód Antarktydy, aby przekonać się, jak długo lodowiec może jeszcze przetrwać.

Naukowcy obawiają się również efektu domina – upadek lodowca Thwaites może spowodować kruszenie się lodowca Pine Island, co może doprowadzić do wzrostu poziomu morza o ponad jeden metr.

Eksperci obawiają się, że upadek tych dwóch ogromnych lodowców może spowodować upadek całej pokrywy lodowej Zachodniej Antarktydy. W tym przypadku poziom morza mógłby wzrosnąć o przerażające trzy metry.

Upadek lodowca na Antarktydzie może pozostawić pod wodą brytyjskie miasta nadbrzeżne
Upadek lodowca na Antarktydzie może pozostawić pod wodą brytyjskie miasta nadbrzeżne
Półki lodowe zachodniej Antarktydy
Półki lodowe zachodniej Antarktydy

Modele klimatyczne pokazały, że wzrost poziomu morza o ponad dwa metry może trwale zatopić duże części brytyjskiej linii brzegowej. Miasta takie jak Hull, Peterborough, Portsmouth i części wschodniego Londynu i ujście Tamizy, wszystkie te regiony są zagrożone.

Naukowcy z brytyjskiego Natural Natural Research i amerykańskiej National Science Foundation (NSF), którzy prowadzą projekt, powiedzieli, że istnieją „powody, by podejrzewać, że” szkody mogą być nieodwracalne.

Lodowiec Thwaites rozpada się
Lodowiec Thwaites rozpada się

Thwaites

Thwaites

Thwaites

 

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ZorrroOlaf 3770Kopeć Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zorrro
Gość
Zorrro

Znalazłem swego czasu taka zapowiedź u Nostradamus a : Londyn w błocie tonie…

Kopeć
Gość

A jakie regiony w Polsce są zagrożone? Ktoś sie w ogóle nad tym zastanawiał?

Olaf 3770
Gość
Olaf 3770

Kaszuby (wg.rzekomych przepowiedni katotalibów mają zostać w większości zalane),województwo zachodnio-pomorskie,tereny wokół wisły i część województwa warmińsko-mazurskiego.