Eksplozja na Jowiszu. Jakiś obiekt mógł w niego trafić

Prawdopodobnie duży obiekt kosmiczny uderzył w połowie tego miesiąca w największą planetę Układu Słonecznego. Moment kolizji udało się uwiecznić astronomom – amatorom z odległości 591 mln kilometrów.

Jowisz

Dwaj astronomowie-amatorzy dostrzegli niezwykły wybuch w atmosferze Jowisza, który był na tyle duży, aby został przechwycony przez swoje teleskopy. Pierwsze uderzenie, opublikowane powyżej, zostało zarjestrowane przez Gerrita Kernbauera w Austrii w dniu 17 marca, a później zostało przesłane na YouTube.

„W związku z tym, iż widok nie był najlepszy, wahałem się, co to może być. Niemniej jednak, 10 dni później przejrzałem filmy i znalazłem ten dziwny punkt świetlny, który pojawił się w czasie krótszym niż jedna sekunda na brzegu tarczy planety. Wracając do Shoemaker-Levy 9, moim jedynym wytłumaczeniem jest asteroida lub kometa, która wchodzi w wysokie warstwy atmosfery Jowisza i bardzo szybko ulega spaleniu / eksplozji” – podkreśla w oświadczeniu Kernbeuer.

Phil Plait, który pisze na blogu Slate’s Bad Astronomy powiedział, że zdarzenie, które widział na drugim filmie wydaje się dopasowywać do pierwszego, co było „bardzo mocnymi dowodami tego zdarzenia”.

Co do tego, czym mogła być jasna kula światła, Plait tłumaczy asteroidą lub kometą mającą kilkanaście metrów średnicy. Mimo tak stosunkowo niewielkiej wielkości, obiekt wytworzył bardzo jasne światło (pamiętajmy, że Jowisz jest olbrzymi).

Przeciętnie (ignorując prędkość orbitalną), obiekt uderzył w Jowisza o około pięciokrotnej prędkości, jaką trafiłby w Ziemię, więc energia uderzenia jest 25 razy wyższa. Asteroida, która spaliła się nad Czelabińskiem w Rosji w 2013 roku miała 19 metrów szerokości i eksplodowała energią 500.000 ton trotylu.

Będący największym obiektem w Układzie Słonecznym Jowisz nie jest wcale obcy dla komet i asteroid. W 1994 roku fragmenty komety Shoemaker-Levy 9 pozostawiły kilometrowe blizny w atmosferze Jowisza.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.