Eksplozja meteorytu nad Rosją była 30 razy silniejsza niż bomba zrzucona na Hiroszimę

Wczorajszy dzień, 15 lutego 2013, będzie z pewnością długo zapamiętany. Nie co dzień na Ziemię spada tak duża asteroida jak ta, która pojawiła się nad Czelabińskiem.

NASA przeanalizowała dane obiektu, który spadł w okolicach Czelabińsku i stwierdziła, że obiekt był znacznie większy, i spowodował wybuch potężniejszy niż wcześniej sądzono – 0 5 megaton jest to moc 30 razy większa od bomby atomowej, która spadła na Hiroszimę.

Zgodnie z nowymi szacunkami NASA, rozmiar kosmicznego ciała szacuje się na 15 – 17 metrów, a waga – 10 tysięcy ton. Ponadto, ocena energii uwalnianej podczas imprezy, została zwiększona z 30 do 500 kiloton. Szacunki te zostały dokonane na podstawie dodatkowych danych uzyskanych z pięciu infradźwiękowych stacji, z których jedna jest położona na Alasce, 6,5 tysięcy kilometrów od Czelabińsku. Informacje z tych stacji mówią, że lot meteorytu przez atmosferę trwał  32,5 sekundy.

W Czelabińsku, który był w pobliżu epicentrum, fala uderzeniowa zniszczyła kilkaset budynków, rozbiła też około 100 tysięcy metrów kwadratowych szkła. W sumie 1200 osób potrzebowało pomocy medycznej.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.