Ekwador: Gigantyczne trzęsienie Ziemi o sile 7.8 stopni w skali Richtera

Wstrząsy o magnitudzie 7,8 wystąpiły na zachodnim wybrzeżu kraju. Wprowadziliśmy stan wyjątkowy – powiedział wiceprezydent Jorge Glas w orędziu do obywateli. Było to najsilniejsze od dekad trzęsienie ziemi w tym rejonie.

Do trzęsienia doszło w sobotę wczesnym wieczorem na głębokości 20 kilometrów i było odczuwalne w całym kraju. W części kraju zabrakło prądu, przestały działać telefony.

trzesienie ziemi

Wstrząsy trwały mniej niż minutę, ale były silne. Mnóstwo budynków zostało zniszczonych.

Zgodnie z informacjami United States Geological Survey, najsilniejszy wstrząs wystąpił 27 kilometrów na południowy- wschód od miasta Muisne. Nie ma informacji na temat konsekwencji wstrząsów dla stolicy kraju.

– Na początku trzęsło lekko, ale potem zaczęło mocniej – opowiada – Maria Jaramillo, mieszkanka Guayaquil. – Byłam na 17 piętrze, kiedy zgasło światło w całym sektorze I zostaliśmy ewakuowani. Ludzie stali przerażeni na ulicy… Wyszliśmy boso.

The Pacific Tsunami Warning Center ostrzega przed zagrożeniem wystąpienia tsunami w niektórych partiach Ekwadoru. Fale mogłyby osiągnąć wysokość ponad metr większą niż poziom pływów.

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa ogłosił stan gotowości i poprosił obywateli o zachowanie spokoju. Władze zarządziły ewakuację mieszkańców wybrzeża.

Pomimo, że trzęsienie i jego epicentrum wystąpiły niedaleko granicy z Peru nie ma informacji na temat tamtejszych ofiar wydarzenia.

trzesienie ziemi

trzesienie ziemi

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.