Ekwador: Trzęsienie Ziemi mogło zabić 750 osób. 12.500 jest rannych

Liczba ofiar niszczycielskiego trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera, który przed tygodniem uderzył w Ekwador, wzrosła w sobotę do 646 osób – poinformował prezydent kraju Rafael Correa podczas sobotniej transmisji w telewizji.

W minioną sobotę trzęsienie, największe od prawie siedmiu dekad, zraniło około 12,5 tys. osób, a 130 wciąż brakuje wzdłuż pacyficznego wybrzeża zniszczonego kraju. „To był smutny dzień dla ojczyzny” – powiedział wyraźnie wzruszony Correa, dodając, że „kraj jest w wielkim kryzysie”.

trzęsienie ziemi

W ciągu tygodnia od głównego wstrząsu pojawiło się kilka innych oraz siedemset wstrząsów wtórnych, wywołując chwilową panikę, a także dodatkowe zniszczenia. Sejsmolodzy ostrzegają, że trzęsienia będą pojawiać się w kraju jeszcze przez kilka tygodni.

Jeden z silniejszych nawiedził kraj w czwartek wieczorem – jego magnitudę oszacowano na 6,0 stopni w skali Richtera. „Kiedy zaczęło się trząść ostatniej nocy, zaczęliśmy się modlić” – powiedział Alex Bachon, robotnik budowlany, który usuwania uszkodzenia powstałe podczas pierwszego trzęsienia w hotelu w Guayaquil. „Nigdy nie widziałem czegoś takiego, to było tak nieprzyjemne” – dodaje.

Blisko siedem tysięcy budynków zostało zniszczonych, a 26 tys. mieszka w tymczasowych schroniskach. W strefach dotkniętym trzęsieniem ziemi umieszczono żołnierzy, którzy pomagają mieszkańcom posprzątać po katastrofie oraz zapobiegać grabieżom.

Ocaleni z wstrząsu na bieżąco otrzymują żywność, wodę i lekarstwa od rządu, który obiecuje dodatkowe wsparcie finansowe. Pomagają także załogi wolontariuszy z zagranicy, choć Correa przyznał, że zły stan dróg opóźnia pomoc zmierzającą od sąsiadów. Prezydent mówi, że zniszczenia dokonane przez trzęsienie ziemi może sięgać 2-3 mld dolarów. Odbudowanie kraju po tak wielkiej katastrofie może potrwać kilkanaście lat – dodał.

źródło: rolowa-superstar.blog
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.