Ekwador: Wprowadzono stan wyjątkowy po erupcji wulkanu Cotopaxi

Ekwadorski prezydent Rafael Correa ogłosił w sobotę stan wyjątkowy w związku z przebudzeniem do życia wulkanu Cotopaxi, skłaniając do ewakuacji tysiące ludzi w kilku miejscowościach zagrożonych osunięciem się ziemi.

Wulkan Cotopaxi uaktywnił się w piątek, kiedy naukowcy zarejestrowali serie małych erupcji, podczas których góra wyemitowała smugi pyłu i chmury popiołu na wysokość około 8 km.

Wulkan cotopaxi Ekwador

Poprzez ogłoszenie stanu wyjątkowego – nazywanym w Ekwadorze także stanem wyłączenia – prezydent może uzyskać dostęp do dodatkowych zasobów i rozmieszczenia personelu wojskowego, który może nieść pomoc dla społeczności dotkniętych przez aktywność wulkanu.

„Zdecydowaliśmy o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w związku z wysoką aktywnością wulkanu Cotopaxi. Dlaczego podjąłem taką decyzję? W celu zabezpieczenia zasobów… i zmobilizować niezbędne środki” – powiedział Correa w cotygodniowym oświadczeniu.

Kilka godzin wcześniej władze ostrzegły mieszkańców wiosek położonych w pobliżu wulkanu o możliwych osuwiskach z gruzem wulkanicznym oraz laharami.

Mieszkańców miast i rzecznych osiedli w prowincji Cotopaxi, ok. 45 km na południe od stolicy – Quito – ewakuowano – powiedział Pablo Morillo, szef Sekretariatu Zarządzania Ryzykiem. Urzędnicy nie określili, ile ludzi musiało w sumie opuścić swoje domy.

Wulkan cotopaxi Ekwador

W mieście Latacunga, będącym domem dla 170 tysięcy osób, mieszkańcy, gdy zawyły syreny, uciekali, gorączkowo pakując żywność, wodę i zwierzęta do samochodów, które natychmiast zablokowały drogi. „Jechałam w pobliżu rzeki Cutuchi, a policjant wyszedł z syreny, ostrzegając nas, że prowadzona jest ewakuacji ludzi. Wyjące syreny poważnie nas zmartwiły” – powiedziała jedna z kobiet agencji AFP, nie podając swojego nazwiska.

W sobotę na ulicach Latacunga można było zobaczyć żołnierzy, wraz z samochodami przewożącymi materace, motocykle i inne sprzęty gospodarstwa domowego.

Władze utrzymują żółty, średni kod ostrzeżenia i pozostanie on tak długo, gdy Cotopaxi zacznie stopniowo zmniejszać swoją aktywność. „Będziemy utrzymywać ten sam alert, ale ponieważ wciąż nie płyną lahary kolejność ewakuacji jest jeszcze tylko prewencyjna” – powiedział AFP Morillo.

Wulkan, który wznosi się na wysokości 5897 metrów, uważany jest za jeden z najbardziej zagrażający w regionie – zarówno ze względu na swój niszczycielski potencjał, jak i dlatego, że jest położony w pobliżu dobrze zaludnionych miast.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.