El Nino sprzyja rozwojowi groźnych chorób i przenosić je do innych krajów

Zmiany klimatu oraz zdrowie oddziaływały na siebie już w przeszłości, np. wzrost temperatury i zmiany warunków pogodowych sprzyjają rozmnażaniu się komarów, które przenoszą choroby, a zanieczyszczenia środowiska wpływają na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego i astmy.

Według najnowszych badań dotyczących El Nino zmiany pogody mogą ulec pogorszeniu z powodu globalnego systemu przepływów związanych z ociepleniem klimatu i mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych przez oceany.

epidemia

Główny autor badania dr Jaime Martinez-Utraza University of Bath mówi, że istnieją dowody na rozprzestrzenianie się azjatyckich szczepów bakterii z rodzaju Vibrio, które mogą przenosić się w wodzie nawet dziesiątki tysięcy kilometrów.

Bakterie mogą być przyczyną biegunek, jeśli osoba wykąpie się w zanieczyszczonym morzu lub spożyje wodę zawierające szczepy. Azjatyckie szczepy bakterii pojawiły się w Ameryce Łacińskiej i to w tym samym czasie, kiedy nastąpiły ekstremalne zjawiska pogodowe związane ze zjawiskiem El Niño.

El Nino to zjawisko związane ze zmianą temperatury wód przypowierzchniowych w równikowej części Pacyfiku. Naukowcy powiązali nasilenie ekstremalnych warunków pogodowych spowodowanych przez El Niño i zmiany klimatyczne, ale w dalszym ciągu badają tę kwestię. Jak powiedział Martinez-Urtaz, ocieplenie i para wodna w atmosferze wzmacniają czynniki atmosferyczne spowodowane przez El Nino – silne wiatry i ulewne deszcze w niektórych częściach świata, w tym w Ameryce Południowej oraz zmniejszenie opadów w innych – m.in. w Australii.

Choroby zwykle rozwijają się w społecznościach dotkniętych przez klęski żywiołowe. El Nino – to nie tylko zjawisko klimatyczne, ale prawdopodobnie sprzyja również rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez wodę, choć ten aspekt musi zostać jeszcze dokładnie zbadany. Badanie zostało przeprowadzone w celu zebrania i analizy danych uzyskanych z sekwencji genomu szczepów bakterii, a także analizowano informacje na temat częstości występowania El Niño w ciągu ostatnich 30 lat.

Naukowcy zauważyli, że podczas najpotężniejszego El Niño w roku 1990, 1997 i 2010, azjatyckie szczepy bakterii pojawiły się w Ameryce Łacińskiej, których wcześniej nie obserwowano. W 1990 roku w Peru odnotowano epidemię cholery, która zabiła 13 tys. ludzi.

W 1997 i 2010 naukowcy zarejestrowali gwałtowne rozprzestrzenianie się bakterii z rodzaju. Początkowo naukowcy nie potrafili powiązać chorób w Ameryce Łacińskiej z żadnym zjawiskiem, ale później doszli do wniosku, że wrażliwe na zmiany klimatu bakterie mogą rozprzestrzeniać się na całym świecie za pomocą prądów oceanicznych i większych organizmów, takich jak zooplankton.

Współautor badania dr Craig Baker-Austin z Centrum Środowiska, Rybołówstwa i Akwakultury w Wielkiej Brytanii stwierdził, że El Nino może być skutecznym międzynarodowym „korytarzem biologicznym”, która pozwala na przenoszenie organizmów morskich z regionów oddalonych. Naukowcy chcą, aby ich praca przyczyniła się do lepszego zrozumienia rolu prądów oceanicznych i przenoszenia chorób, które mogś stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o