El Nino wkroczył w kulminacyjny okres

Australijskie Biuro Meteorologii ogłosiło, że okres kulminacyjny działalności El Nino właśnie się rozpoczął. Anomalia pogodowa może doprowadzić do długotrwałej suszy we wschodniej części Australii.

 el-nino
El Nino występuje, gdy temperatura morza w centralnej i wschodniej części Oceanu Spokojnego jest wyższa niż średnia. Przyczynia się to do przesunięcia cyrkulacji atmosferycznej.

 Powstawanie El Nino

El Nino to rezultat osłabienia pasatów (wschodnich wiatrów), które wieją w równikowej części Pacyfiku. Wiatr nie spycha wówczas ciepłych wód oceanu na zachód. Upwelling (wypływanie chłodniejszych wód z głębszych warstw na powierzchnię) zostaje zahamowany.

Ciepła woda ogrzewa powietrze, a proces parowania staje się coraz bardziej intensywny. Generowane są więc deszczowe chmury, które przemieszczają w kierunku zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej.

Według ekspertów skutki El Nino mogą być odczuwalne do jesieni 2016 roku.

Skutki globalne

Naukowcy z NOAA przewidują, że istnieje 50-60 proc. szans, że El Nino utrzyma się wiosną 2015 roku.
Anomalia pogodowa może poprawić sytuację w Kalifornii, na obszarze który wyjątkowo dotknięty jest suszą. Poza tym eksperci nie spodziewają się, że El Nino da o sobie znać w pozostałych regionach świata.

Podczas El Nino notuje się wzrost ilości opadów wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych, ale w regionie Środkowy Zachód oraz na północno-wschodnim wybrzeżu USA tendencja spada poniżej średniej.

Anomalia pogodowa wpływa również na osłabienie aktywności huraganów na Oceanie Atlantyckim.

Źródło: Reuters TV, tvn meteo Autor: mab/rp
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.