Awaria w przestarzałej elektrowni jądrowej w Belgii. Reaguje polska Państwowa Agencja Atomistyki

Awaria w elektrowni jadrowej belgia

W belgijskiej elektrowni atomowej doszło do awarii – podaje „Deutsche Welle”. Koniecznie było wyłączenie reaktora Doel 1.

Uszkodzenie obiegu wody w redaktorze Doel to kolejna awaria w belgijskiej elektrowni niedaleko Antwerpii. Naprawy mają potrwać co najmniej do 1 października. W tym czasie będzie usuwana awaria, a cały proces jest czasochłonny, bo pracownicy mogą przybywać w miejscu zdarzenia krótko ze względu na promieniowanie.

Operator elektrowni Engie Electrabel zapewnia, że awaria najstarszego bloku elektrowni nie stanowi zagrożenia dla pracowników, środowiska ani okolicznej ludności. W komunikacie poinformowano, że nie doszło do skażenia, a jedynie niewielkiego wycieku, który „sam w sobie nie stwarza zagrożenia”.

Komunikat Państwowej Agencji Atomisyki

Do sytuacji w Belgii odniosła się polska Państwowa Agencja Atomistyki. „23 kwietnia operator elektrowni jądrowej Doel zidentyfikował niewielki wyciek wody w jednym z obiegów chłodzenia reaktora. Wyciek ten nie miał skutków radiologicznych na terenie elektrowni, ani poza nią. Pomimo tego, zgodnie z procedurami, praca reaktora została zatrzymana. Reaktor zostanie ponownie uruchomiony po wykonaniu koniecznych napraw” – czytamy w oświadczeniu.

Coś nam grozi?

PAA zapewnia, że nie mamy powodów do obaw. „Belgijski dozór jądrowy Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle potwierdza, że nie doszło do jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia ludzi czy środowiska” – brzmi komunikat PAA.

Elektrownia jądrowa Tihange w Belgii na skraju potężnej katastrofy?

Awaria w elektrowni jadrowej belgia

Pod koniec 2017 roku Z uwagi na niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem podczas ewentualnego wypadku w przestarzałej elektrowni jądrowej Tihange, mieszkańcy przygranicznego rejonu Akwizgranu (niem. Aachen) otrzymali bezpłatnie tabletki z jodem. Odebrać je mogli w niemieckich aptekach, po uprzednim zarejestrowaniu się na specjalnej stronie internetowej. Pomoc ta przeznaczona była dla osób poniżej 45 roku życia. Osobom starszym tabletki te, z powodu ryzyka zachorowania na raka tarczycy, nie były wydawane.

600 tysięcy osób otrzymało bezpłatnie tabletki z jodem.

Drugi Czarnobyl?

Reaktory te są zdezelowane, wiele razy wykrywano w nich pęknięcia i inne usterki. Belgijskie reaktory atomowe wiele razy miały awaryjne przestoje, co odbijało się głośnym echem w europejskich i polskich mediach. Ludzie w okolicach żyją w dużym strachu. A rozdawanie tabletek z jodem, obojętnie czy było tylko prewencją, czy ukrytą akcją w wyniku tuszowanego wycieku, dolało oliwy do ognia. Wielu ludzi za przykład podaje Czarnobyl i fakt, że podczas awarii tamtego reaktora władze ZSRR przez wiele dni ukrywały fakt skażenia radioaktywnego.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
keri Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
keri
Użytkownik
keri

Dzięki Adminie za ostrzeżenie. Od kiedy wycieki z elektrowni atomowych nie są szkodliwe?
A to jest mocne:
„awaria najstarszego bloku elektrowni nie stanowi zagrożenia dla pracowników” i jednocześnie „W tym czasie będzie usuwana awaria, a cały proces jest czasochłonny, bo pracownicy mogą przybywać w miejscu zdarzenia krótko ze względu na promieniowanie.
Znaczy jest promieniowanie, którego oficjalnie nie ma.