Jeżeli słowa o locie na Marsa wypowiada Elon Musk, to ja to kupuje. To gość, który nauczył rakiety wracać z kosmosu na ziemię i w dodatku lądować nimi na bujającej po oceanie barce. Ma olbrzymią determinację i jest potwornie ambitny. On naprawdę chce to zrobić – mówił w TVN24 BiS popularyzator nauki Karol Wójcicki. Skomentował w ten sposób plan szefa SpaceX, który za kilka lat chce wysłać ludzi na Czerwoną Planetę.

Miliarder Elon Musk przedstawił we wtorek plan kolonizacji Marsa, który przewiduje budowę olbrzymiej rakiety wyposażonej w przedział załogowo-towarowy zdolny do transportu dużej liczby ludzi i dużej ilości towarów w celu kolonizacji Czerwonej Planety.

mars

Jak będzie wyglądał lot?

– Jeżeli słowa o locie na Marsa wypowiada Elon Musk, to ja to kupuje. To gość, który nauczył rakiety wracać z kosmosu na ziemię i w dodatku lądować nimi na bujającej po oceanie barce. Jest pierwszym przedsiębiorcą, który wysyła prywatne statki kosmiczne z zaopatrzeniem na stację kosmiczną. Wiem, że on ma olbrzymią determinację i jest potwornie ambitny. On naprawdę chce to zrobić – mówi Wójcicki.

Jak zaznacza gość TVN24 BiS rakieta, służąca do transportu międzyplanetarnego, będzie większa od rakiety Saturn 5, która wyniosła ludzi na Księżyc w 1969 roku.

– Budowa takiej rakiety to potwornie droga rzecz. Jeśli te loty mają być dostępne, tanie i powtarzalne to ta rakieta nie może zostać utracona. Dlatego teraz ćwiczenia odbywają się na niewielkich rakietach Falcon 9 – wyjaśnia.

Zgodnie z planami rakieta o długości 120-metrów ma wynieść pierwszy statek kosmiczny na tzw. orbitę parkingową. Zaledwie 20 minut po starcie rakieta będzie wracała na Ziemię. – Następnie tankujemy rakietę paliwem, na jej czubku umieszczamy drugi statek kosmiczny wypełniony ludźmi i zapasami, który leci i uzupełnia paliwo w tym pierwszym statku czekającym na orbicie. Potem tym statkiem nastąpi podróż w stronę Marsa – opisuje Wójcicki.

Statek kosmiczny załogowy ma być wykorzystywany łącznie do ok. 12 lotów na Marsa i z powrotem. Statek paliwowy ma być wykorzystywany nawet sto razy. A rakieta ma być wykorzystana do ponad tysiąca lotów. – I w tym tkwi sekret lotów Elona Muska. One mogą stać się na tyle tanie, że będą do zrobienia – uważa Wójcicki.

lot-na-mars

Kolonia na Marsie

Plan Muska zakłada budowę dużych kolonii ludzkich na powierzchni Czerwonej Planety. Jego firma SpaceX zamierza wysyłać pojazd załogowo-towarowy na Marsa co 26 miesięcy kiedy Ziemia i Mars będą znajdować się w najkorzystniejszym położeniu względem siebie. Miliarder ma nadzieję, że uda mu się wysłać pierwszych ludzi na Czerwoną Planetę w 2024 roku. Dla porównania federalna agencja kosmiczna NASA przewiduje pierwszy lot załogowy na Marsa ok. 10 lat później.

załogowy na Marsa ok. 10 lat później.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o