Erupcja Krakatau w 1883 roku zabiła dziesiątki tysięcy – teraz „dziecko” idzie w ślady swojego ojca

Anak Krakatau

Wulkan, który spowodował potężną falę tsunami w Indonezji w sobotę późnym wieczorem, wynurzył się z morza wokół legendarnego Krakatau 90 lat temu i od kilku już lat był bacznie obserwowany przez naukowców z powodu wzrastającej aktywności. Jednak góra nie może równać się z wielką klęską żywiołową, która została wywołana przez ojca Anak Krakatau – wulkan Krakatau. Jego słyszalna po australijski Mauritus erupcja w 1882 roku doprowadziła do powstania ogromnej fali tsunami i śmierci 36 tys. osób.

Niebo było czyste, a Księżyc wzrósł wysoko, ale kapitan W.J. Watson ze statku brytyjskiego Charles Bal zauważył, że Morze Jawajskie „nagle przybrało mlecznobiały wygląd”. Watson stwierdził, że niebo tej nocy – 22 sierpnia 1883 roku – przybrało różowawy odcień „jak wtedy, gdy zorza słabo świeci”. Cztery dni później wulkaniczna wyspa Krakatoa została „spowita w zupełnej ciemności”.

„O 3:30 usłyszeliśmy nad nami i wokół wyspy dziwny dźwięk, jakby potężne trzaskanie ognia albo rozładowanie ciężkiej artylerii w odstępie jednej lub dwóch sekund… Dla nas wyglądało to jak oślepiający deszcz wściekły szkwał o popielatym kolorze” – twierdzi Watson.

W tamtych czasach erupcja wulkanu była jedną z najbardziej katastrofalnych klęsk żywiołowych. Zaczęła się w maju 1883 roku i trwała dziewięć miesięcy, zabijając ponad 36 tysięcy osób.

Większość Krakatau podczas kataklizmu została zniszczona, ale kolejna wyspa – Anak Krakatau, czyli dziecko Krakatau, zaczęła powstawać w 1927 roku i kilkakrotnie wybuchła. Anak Krakatau jest w stanie „półciągłej aktywności erupcyjnej” i rośnie dzięki erupcjom co dwa trzy lata – powiedział prof. Ray Cas z Monash University w Australii.
Po raz ostatni 22 grudnia i potencjalnie spowodowała fale tsunami, które uderzyły wzdłuż linii brzegowych cieśniny Sunda w Indonezji. Jednak w żadnym wypadku ta erupcja nie mogła być porównywalna do tej sprzed 135 lat.

W szczycie erupcji między 26 a 28 sierpnia 1883 roku, której Watson był świadkiem, Krakatau wyrzucił smugę popiołu na wysokość 80 kilomtrów, a wybuchł słyszany w odległości 3540 kilometrów – w Australii. Czarna chmura pogrążyła region w zupełnych ciemnościach na dwa i pół dnia. Mniejsze erupcje odnotowywano do lutego 1884 r. Cały świat odczuł skutki Krakatau. Materiał wulkaniczny unoszący się wysoko w atmosferze pochłonął światło słoneczne, powodując globalny spadek temperatury o 1,2 stopnia Celsjusza. Z wulkanem wiąże się rekordowe powodzie, które rok po erupcji nawiedziły zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

Popiół wulkaniczny, który mógł nawet utrzymywać się w powietrzu przez pięć kolejnych lat, powodował nadzwyczajne zachody Słońca. Brytyjski poeta Gerard Manley Hopkins pisał, że wieczorne niebo wyglądało jakby płonęło żywym ogniem. W Poughkeepsie w Nowym Jorku strażacy zostali wysłani po tym, jak jeden mieszkaniec pomylił zachód słońca z pożarem w oddali. Niektórzy uczeni uważają, że słynny obraz „Krzyk” norweskiego artysty Edvarda Muncha przedstawia jedno z takich zachodów słońca, które można było podziwiać przez wiele miesięcy po erupcji wulkanu Krakatau.

Indonezja znajduje się w pobliżu kolizji aż trzech płyt tektonicznych, które ścierają się ze sobą pod ogromnym ciśnieniem, a naprężenia te są uwalniane w postaci silnych trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanów. Archipelag ma prawie 130 czynnych wulkanów i tworzy część Pacyficznego Pierścienia Ognia – łuku intensywnej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej rozciągającej się od podatnych na trzęsienia ziemi Japonii przez Azję Południowo-Wschodnią i Pacyfik.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
STOP FANATYZMOWI RELIGIJNEMU Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
STOP FANATYZMOWI RELIGIJNEMU
Gość
STOP FANATYZMOWI RELIGIJNEMU

Co tam u Wladimira Putina slychac?Dalej chlopcow za fujarki ciagniecie a dziewczynkom dziurki przepychacie?Kwik slysze wasz pedofilki jak wam za kratami z kichy sraka leci za to co robicie z dziecmi
JBKings.biz,wasz twor wordpresiaki,a zmiana IP nic wam nie da,dalej dla Putina robicie.Easycounter.com.Zrodlo wiedzy o waszym syfie.A sory,Natanjahu to wasz szef.Izrael,czy moze Trump.USA.Radze wam skonczyc z ta indoktrynacja.