Erupcja wulkanu Bardarbunga. Czerwony alert dla lotnictwa

Po nieco spokojniejszej sobocie dziś nastąpił nowy wybuch w szczelinie wolnej od lodu należącej do systemu wulkanu Bardarbunga. Erupcja skłoniła władze Islandii do podniesienia poziomu ostrzeżenia dla lotnictwa, w związku z możliwymi kolejnymi wybuchami i emisją popiołu – informuje w niedzielę Reuters.

Największy wulkaniczny system na Islandii, liczący 190 km długości i do 25 km szerokości, od dwóch tygodni nawiedzają nieustanne trzęsienia ziemi. Największy z nich – 5,7 stopni w skali Richtera wstrząsnął tym obszarem w środę. Naukowcy obawiają się kolejnych dużych erupcji.

W 2010 roku chmura pyłu z wulkanu Eyjafjallajokull, w innym regionie Islandii, doprowadziła do zamknięcia przestrzeni powietrznej w Europie na sześć dni, co w konsekwencji przyniosło gigantyczne, miliardowe straty.

„Mała erupcja na obszarze Bardarbunga / Holuhraun rozpoczęła się w 06.00 rano. Nie odnotowano emisji popiołu tylko lawę.” – napisał w oświadczeniu Wydział Ochrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego na Islandii. „Islandzkie biuro prognoz meteorologicznych zdecydowało o ogłoszeniu czerwonego alertu dla lotnictwa. Lotnicze władze Islandii zarządziły obszar zagrożenia, które sięga od ziemi do 6000 metrów wokół wulkanu.” – dodaje.

Czerwony alert, najwyższy w pięciostopniowej skali kolorów, wskazuje, iż erupcja jest nieunikniona bądź istnieje wysokie ryzyko powstania niebezpiecznej dla samolotów chmury popiołu.

W piątek, w 600-metrowej szczelinie oddalonej 5 km na północ od lodowca Dyngjujokull w północnej części głównego systemu lodowcowego Vatnajökull pojawiła się magma, lecz radary nie wykryły emisji popiołu w tym czasie. Erupcja trwała kilka godzin, po jej zakończeniu obniżono alert dla lotnictwa na pomarańczowy.

Największe ryzyko emisji popiołu wulkanicznego jest wówczas, gdy erupcja występuje pod powierzchnią lodowca.

„To jest trochę większa erupcja niż ta, która miała miejsce w piątek” – powiedział Reutersowi Armann Hoskuldsson, geolog z Uniwersytetu Islandii, który pracuje w okolicy. Zauważono także, że szczeliny w lodowcu pojawiły się o kilometr dalej niż miało to miejsce dwa dni temu. „To bardzo niepokojące, zwłaszcza, że zwiększa się częstotliwość wstrząsów w Aksja, która jest jeszcze bardziej niebezpiecznym systemem wulkanicznym na Islandii niż Bardarbunga” – dodał.

wulkan Bardarbunga erupcja wybuch

źródło: http://krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.