Erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii dobiegła końca

Islandia Bardarbunga

Po sześciu miesiącach wysokiej aktywności islandzki erupcja wulkanu Bardarabunga zatrzymała się – to konkluzja wulkanologów z Uniwersytetu Islandii. Przestrzegają jednocześnie, że w obszarze działalności odnotowano wysoki poziom dwutlenku siarki.

Choć sytuacja powoli się poprawia, urzędnicy ochrony ludności postanawiają wciąż monitorować zachowanie wulkanu.

Erupcja Bararabungi, po serii gigantycznych trzęsień ziemi, rozpoczęła się 29 sierpnia 2014 r. i trwała do połowy lutego 2015 r. Początkowo w obawie przed gigantycznym wybuchem pod lodowcem Vatnajökull, co mogło doprowadzić do emisji niebezpiecznego pyłu, zamykano przestrzeń powietrzną w pobliżu aktywnego wulkanu. Wbrew oczekiwaniom nie powtórzyła się sytuacja sprzed pięciu laty, kiedy wiosną 2010 r. wybuchł inny islandzki wulkan – Eyjafjallajokull, paraliżując niemal wszystkie europejskie lotniska.

Islandia Bardarbunga

W styczniu NASA poinformowała, że wskutek erupcji szczelinowej pole lawy osiągnęło rekordową powierzchnię 84 km2, największą od erupcji wulkanu Laki w XIX wieku.

Tymczasem naukowcy przestrzegają, że w obrębie wulkanu nadal unoszą się niebezpieczne dla zdrowia gazy wulkaniczne, w tym m.in. dwutlenek siarki, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób cierpiących na astmę i mających problemy z oddychaniem.d

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.