Erupcja wulkanu Kilauea trwa już 31 lat. Lawa zbliża się do miasta Puna (Kamery)

Wulkan Kilauea na hawajskiej Wielkiej Wyspie wypuszcza ogromne ilości lawy. Lokalne władze przekazały, że nie ma póki co potrzeby ewakuacji, ale mieszkańcy powinni być gotowi do natychmiastowego opuszczenia domów. Potok lawy znajdował się w poniedziałek ok. 1,6 km od zabudowań.

Od 10 lipca lawa przepłynęła około 13 km od centrum wulkanu, docierając do krawędzi  rezerwatu leśnego w mieście Puna. Potok magmy pod ziemią być może również dotrze do oddalonej o około 70 km, słabo zaludnionej miejscowości Kaohe w ciągu sześciu dni. 27 sierpnia zostały odkryte nowe szczeliny w niedalekiej odległości do tego miasta, którymi lawa wypływa na powierzchnię.

Erupcja wulkanu Kilauea

Ewakuacja

Hawajska Agencja Obrony Cywilnej podała, że do soboty lawa pokonała około 200 metrów – między piątkiem a sobotą prawie 50 metrów, a od czwartku do piątku 150 m. Na początku tygodnia gorący potok przepływał prawie 300 metrów dziennie. Władze przekazały, że nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców, ponieważ lawa nie stanowi póki co zagrożenia. Najwcześniej potok dotrze do zabudowań za około tydzień. Rodziny powinny być gotowe do natychmiastowej ewakuacji.

Erupcja wulkanu Kilauea

Grozi im odcięcie od świata

W piątek Gubernator Hawajów Neil Abercrombie ostrzegł, że lawa może przepłynąć nad główną drogą, która jest jedynym dojazdem do miasta Puna na Wielkiej Wyspie. Służby będą wyznaczać objazdy po nieuczęszczanych i zamkniętych drogach na wypadek takiego rozwoju zdarzeń.

Erupcja wulkanu Kilauea

Nieprzerwana erupcja od 1983 roku

Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 r., ale szczeliny, którymi wydobywa się lawa, powstały stosunkowo niedawno. Gorący potok zwykle nie zagraża ludności, ale w przeszłości zdarzało się, że dostawał się do domów.

Naukowcy monitorują przepływ lawy od 27 czerwca. Tego dnia otworzyła się nowa szczelina, którą wydobywają się ciekłe produkty wulkanu. Gorący potok sunął zwykle na południe, ale nowa szczelina skierowała go na północny wschód. Ciężko jest przewidzieć trasę potoku ponieważ, ma na nią wpływ wiele czynników, np. topografia terenu, miejsca wypłynięcia magmy oraz to, jakie pęknięcia mija po drodze.

Kamery wulkan Kilauea

Kamery odświeżają obraz co kilkanaście minut

http://hvo.wr.usgs.gov/cams/K2cam/images/M.jpg

http://hvo.wr.usgs.gov/cams/PTcam/images/M.jpg

http://hvo.wr.usgs.gov/cams/R3cam/images/M.jpg

http://hvo.wr.usgs.gov/cams/PNcam/images/M.jpg

http://hvo.wr.usgs.gov/cams/PEcam/images/M.jpg

http://hvo.wr.usgs.gov/cams/KIcam/images/PAN.jpg

Źródło: weather.com Autor: mab/rp,map

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.