Erupcja wulkanu na Islandii stała się największą od 231 lat

Wulkan Bardarbunga na Islandii, który od dwóch miesięcy emituje siarkę, parę wodną oraz tryska potokami lawy, staje się coraz groźniejszy. Wulkan doprowadził do obniżenia się średniej temperatury powietrza na północnej półkuli o 1 stopień, zaś na Islandii nawet o 5 stopni.

Wulkan Bardarbunga IslandiaPotoki lawy wydobywające się z kraterów wulkanu Bardarbunga na Islandii

Choć w mediach coraz rzadziej usłyszeć i przeczytać można o wulkanie Bardarbunga na Islandii, to jednak jego erupcja wcale nie ustała. Jej rozmiary są coraz większe i coraz bardziej niepokoją naukowców. Potoki lawy, przez całą dobę produkowane na polu lawowym Holuhraun, mają już powierzchnię 60 kilometrów kwadratowych.

Tak rozległej erupcji lawowej nie obserwowano na Islandii od 1783 roku, gdy z gigantyczną siłą wybuchł wulkan Laki. Jak wskazują ówczesne zapiski oraz rekonstrukcje poczynione przez badaczy, chmury popiołu trafiły do atmosfery, a następnie zaczęły opadać w różnych częściach świata, powodując śmierć tysięcy ludzi i osłabienie produkcji rolnej.

Jak wynika z ostatnich analiz, wulkan wyprodukował aż 13 kilometrów sześciennych materiału piroklastycznego, 120 milionów ton dwutlenku siarki oraz 15 kilometrów sześciennych lawy, która rozlała się na obszarze o powierzchni ponad pół tysiąca kilometrów kwadratowych.

Erupcja doprowadziła do obniżenia się średniej temperatury powietrza na północnej półkuli o 1 stopień, zaś na Islandii nawet o 5 stopni. Na wyspie, która najdotkliwiej odczuła wybuch Laki, na skutek głodu i chorób zginęło 10 tysięcy ludzi.

Wulkan Bardarbunga Islandia

Pełne gorących barw zachody Słońca oraz wulkaniczna mgiełkę obserwowano prawie w całej Europie oraz w północnej Azji i Ameryce Północnej. Krótkotrwałe zmiany klimatyczne przyczyniły się najprawdopodobniej do wyginięcia eskimoskiego plemienia Kauwerak z Alaski.

Niepokojące scenariusze dla Islandii

Póki co erupcja wulkanu Bardarbunga aż tak katastrofalna w skutkach nie jest. Co najważniejsze, wulkan wciąż nie emituje popiołów, które są najbardziej niebezpieczne. Nie ustaje natomiast emisja dwutlenku siarki, ale nie ma ona znaczącej skali. Zdjęcia satelitarne wskazują, że siarka trafia głównie nad obszary arktyczne, a jedynie sporadycznie nad Europę.

Naukowcy nie są w stanie przewidzieć, co dalej będzie się działo z wulkanem Bardarbunga. Jego kaldera wciąż się zapada. Wulkanolodzy trzymają się trzech najbardziej prawdopodobnych teorii dotyczących dalszego rozwoju wypadków.

Wulkan Bardarbunga Islandia

Według pierwszego scenariusza, najbardziej korzystnego, osiadanie kaldery Bardarbungi będzie przystopowywać, a erupcja, mówiąc kolokwialnie, spali na panewce. Drugi scenariusz jest mniej pomyślny, ponieważ wieści dalsze osiadanie kaldery oraz erupcje na polu lawowym Holuhraun.

Mogłoby dojść do kolejnych erupcji, tym razem pod lodowcem, które spowodowałaby gwałtowne roztapianie się lodu i emisje popiołów. Mogłoby dojść do powodzi oraz paraliżu w ruchu lotniczym.

Wulkan Bardarbunga Islandia

Trzeci scenariusz jest zdecydowanie najczarniejszy i nikt nie chce, aby się zrealizował. Zgodnie z nim doszłoby do rozległej erupcji kaldery Bardarbungi, wraz ze znaczną emisją popiołów, całkowicie wstrzymujących ruch lotniczy. Erupcja spowodowałaby roztopienie się części lodowca Vatnajökull i masowe powodzie.

Scenariusz ten może się oczywiście rozwijać, ponieważ skala erupcji może być bardzo różna. Przy silnej erupcji lodowiec Vatnajökull mógłby się roztopić w znacznej mierze albo w całości.

Trzeba mieć na uwadze to, że jest on jednym z największych lodowców na świecie, ma objętość 3 tysięcy kilometrów sześciennych, powierzchnię 8 tysięcy kilometrów kwadratowych (prawie 10 procent terytorium wyspy), a jego grubość dochodzi do 1 kilometra. Islandii groziłaby wówczas powódź na niewyobrażalną skalę.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Erupcja wulkanu na Islandii stała się największą od 231 lat”

  1. Gdyby Islandia znalazła się w UE, zbankrutowałaby z powodu emisji CO2 z wulkanu ;]

    Czekamy na wybuch we Włoszech jednego z wulkanów, aby przekonać się jak obłudny i zepsuty jest ten twór UE…

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.