Wybuchł kolejny wulkan w Gwatemali. Władze zamknęły lotnisko

Pacaya wulkan Gwatemala

Gwatemalski międzynarodowy port lotniczy La Aurora zmuszone było zawiesić swoje operacje na jednym pasie startowym w środę z powodu erupcji wulkanu Pacaya, tydzień po gwałtownym wybuchu innego szczytu, który zabił ponad sto osób.

„Jest to środek zapobiegawczy przyjęty w celu ochrony życia pasażerów oraz bezpieczeństwa samolotów” – poinformował w oświadczeniu organ lotnictwa cywilnego Gwatemali.

Pacaya, położony około 48 kilometrów na południe od stolicy, wyrzuca w powietrze kolumnę popiołu i gazu na wysokość około 3 500 metrów i wytworzyła w ciągu ostatnich kilku miesięcy różne słabe przepływy lawy – poinformował w oświadczeniu krajowy instytut wulkaniczny, sejsmologiczny i meteorologiczny Insivumeh.

Potoki lawy i błota spływają po zboczach wulkanu:

Chmura popiołu przemieściła się na odległość 10 kilometrów na północ i północny-wschód od wulkanu.

Insivumeh zaapelowała do władz lokalnych, aby przygotowały się na możliwość, że Pacaya może zwiększyć swoją aktywność w ciągu „nadchodzących godzin lub dni”. Jednak gwatemalskie władze są już w stanie najwyższej gotowości po najpotężniejszym od ponad czterdziestu lat wybuchu wulkanu Fuego, który 3 czerwca wyrzucił szybko przemieszczające się strumienie popiołu, lawy i przegrzanego gazu po stokach. Zginęło co najmniej 117 osób, a 200 innych uznano za zagnione.

Pacaya, jeden z 34 wulkanów Gwatemali, miał swoją ostatnią poważną erupcję w 2010 roku. Zabił trzy osoby i zmusił do ewakuacji wiele tysięcy ludzi.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o