Erupcja Yellowstone jednak nieuchronna? Naukowcy uspokajają opinię publiczną

Sytuacja lubi się powtarzać. Po chwilowym uspokojeniu kolejna seria trzęsień ziemi w Yellowstone skłoniła niektóre placówki naukowe do ogłoszenia lub aluzji, że najsłynniejszy superwulkan świata szykuje się do rychłej erupcji. Czy tak rzeczywiście się stanie? Amerykańska Agencja Geologiczno-Sejsmologiczna (USGS) zna odpowiedź na to pytanie.

Tego rodzaju roje stanowią ponad 50 procent aktywności sejsmicznej w Yellowstone i nie ma wystąpiła żadna aktywność wulkaniczna w podobnych okolicznościach w przeszłości”- czytamy w niedawnym poście na blogu. Towarzyszące im tweety podkreślają, że „nie odnotowano również żadnych istotnych zmian w aktywności Yellowstone”, a naukowcy dodają nawet trochę otuchy: „Nie obawiajcie się! Yellowstone nie wybuchnie!”.

Co zatem spowodowało to ostatnie zamieszanie? Pomiędzy 8 a 18 lutego miało miejsce około dwustu niewielkich trzęsień ziemi w Parku Narodowym Yellowstone, zaledwie kilka kilometrów pod powierzchnią. Najpotężniejszy zarejestrowany miał 2,9 stopnia w skali Richtera, ale większość z nich była tak słaba, że nie udało się ustalić ich epicentrów.

Eksperci z USGS zauważają, że ostatnie wstrząsy nastąpiły w tym samym regionie co rój z zeszłego lata. W rzeczywistości jednak obszar ten znany jest z dużej aktywności sejsmicznej i nie wykluczone, że ostatnie trzęsienia mogą być kontynuacją ubiegłorocznego roku.

Superwulkan Yellowstone jest aktywny

Park Narodowy Yellowstone leży na szczycie niezwykle rozległego systemu wulkanicznego, który pozostaje stosunkowo aktywny, a magma kipi, gromadzi i wycofuje. Wyjątkowo gorące płyny hydrotermalne, jakie wyłaniają się z pięknych gejzerów i gorących źródeł, przeciskają się i rozprzestrzeniają przez skorupę.

Superwulkan Yellowstone

Super Wulkan Yellowstone grozi wybuchem

Podobnie jak większość wulkanów na Ziemi, Yellowstone nie charakteryzuje się długimi okresami spokoju. Zawsze dzieje się dużo, co prowadzi do zmian topograficznych i sejsmicznych. Roje trzęsień ziemi to powszechne przejawy takich zmian, które jednak nikomu nie zagrażają i prawdopodobnie nie przepowiadają jakiegoś niebezpiecznego wydarzenia. Według USGS wstrząsy mogą być związane z rozciągającą się skorupą regionu i przemieszczania w jej obrębie płynów, co powoduje powstanie drobnych trzęsień.

Wybuch wulkanu Yellowstone byłby katastrofą

Naukowcy twierdzą, że gdyby doszło do erupcji Yellowstone dzisiaj, byłaby to wielka katastrofa nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale również większości świata. Na szczęście prawdopodobieństwo takowego wybuchu jest bardzo niewielkie. Nie wiadomo do końca, czy niezaprzeczalnie kolosalna komora magmowa Yellowstone jest w stanie spowodować nawet nagłą erupcję. Kilka miesięcy temu dr Michael Poland, naukowiec z Yellowstone Volcano Observatory’s Scientist-in-Charge, oświadczył, że w tej chwili większość magmy w Yellowstone jest częściowo zestalona i potrzeba naprawdę dużej ilości stopionych skał, by doszło do wielkiej erupcji.

Trzeba sobie zadać pytanie czy jeżeli naukowcy mieli by informacje na temat erupcji wulkanu podzielili by się nią z przeciętnymi ludźmi?

To co się dzieje w Yellowstone możesz śledzić Tutaj

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
dsad Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dsad
Gość
dsad

masz się za przeciętnego człowieka? bo ja nie.