ESA pokazała miejsce lądowania sondy Rosetta na komecie

lądowania sondy Rosetta na komeciePierwsze w historii świata miękkie lądowanie na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko budzi mnóstwo emocji. Po wykonaniu przez sondę Rosetta pierwszych dokładnych zdjęć tego ciała niebieskiego, naukowcy zaczęli zastanawiać się nad potencjalnym miejscem lądowania próbnika Philae.

Bynajmniej nie było to proste zadanie, gdyż starano się wybrać najbardziej odpowiedni obszar, z punktu widzenia bezpieczeństwa lądownika, by cała misja przebiegła pomyślnie i zakończyła się pełnym sukcesem.

Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie ogłosiła, że ostatecznym celem przeznaczenia lądowania, zaplanowanego na 11 listopada, będzie rejon oznaczony jako J. Jest to obszar najbardziej płaski, na którym znajduje się mało skał, co sprawia, że jest najbezpieczniejszy dla próbnika.

sonda Rosetta lądowanie na komecie

Naukowcy określili to miejsce jako wymarzone, więc możemy mówić o kolejnym małym sukcesie w tej pionierskiej misji. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach, jądro komety przypomina gumową kaczkę, a punkt J znajduje się na jej “głowie”, czyli na nasłonecznionej stronie.

Jeśli w trakcie zadania wystąpią problemy, Philae wyląduje w punkcie C. Misja ta jest niesłychanie ważnym elementem rozszerzenia naszej wiedzy o tych niezwykłych obiektach. Dzięki próbnikowi będziemy mogli bowiem na żywo śledzić przemiany, jakie dokonują się w jądrze komety, w trakcie jej zbliżania się do Słońca.

sonda Rosetta lądowanie na komecie

źródło: www.geekweek.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o