ESA udostępniła WIDEO pokazujące wędrówkę gwiazd na 5 milionów lat w przyszłość

Europejska Agencja Kosmiczna kilka dni temu opublikowała wideo, które w doskonały, efektowny sposób pokazuje wędrówkę gwiazd na niebie od dnia dzisiejszego do 5 milionów lat w przyszłość.

Europejska Agencja Kosmiczna wykorzystała dane pochodzące z sondy kosmicznej Gaia i jej kamery o rozdzielczości 1 miliarda pikseli oraz dane zebrane przez satelitę Hipparcos, który mierzył paralaksy i ruch własny gwiazd jeszcze w latach 90′ ubiegłego wieku, celem stworzenia efektownego materiału obrazującego wędrówkę gwiazd na niebie. Musimy przecież pamiętać, że nocne niebo, które widzimy na co dzień, jest niebem innym niż to, które ludzkość (o ile przetrwa) obserwować będzie w przyszłości.

Nagranie ESA prezentuje przewidywany ruch 2 milionów gwiazd (spośród 1,1 miliarda zarejestrowanych przez Gaię), na przestrzeni kolejnych 5 milionów lat. Każda klatka filmu obrazuje upływ 750 lat. Może się wydawać, że gwiazdy „z przodu” poruszają się szybciej od tych, które znajdują się „dalej”, ale jest to tylko wrażenie wywołane perspektywą.

Do kwietnia roku 2018 planuje się rozpracować dane dotyczące ruchu i dokładnych pozycji pozostałych zarejestrowanych przez satelitę Gaia gwiazd. To właśnie między innymi dzięki tym danym naukowcy pracujący dla ESA mają lepiej zrozumieć to jak powstawały galaktyki.

źródło: conowego.pl
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “ESA udostępniła WIDEO pokazujące wędrówkę gwiazd na 5 milionów lat w przyszłość”

  1. To ja poproszę ESA o zrobienie zdjęcia Ziemi z kosmosu, bo nikt jeszcze nigdy nie zrobił zdjęcia Ziemi jako kuli ziemskiej a to co jest pokazywane jako zdjęcia to są tylko grafiki komputerowe albo animacje.
    Jednak chyba oczekuję za wiele 🙂 Mission impossible 🙂
    Potrafią pokazać – w animacji – wszystkie gwiazdy, anie potrafią zrobić zdjęcia Ziemi 🙂

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.