Eskalacja konfliktu Indii z Pakistanem

Spór między Indiami a Pakistanem o Kaszmir

Coraz goręcej robi się między dwoma atomowymi mocarstwami. Zaostrzył się spór na spornej od 70 lat granicy przebiegającej w Kaszmirze czego efektem są walki i ostrzał artyleryjski w którym giną cywile. Z rejonu walk uciekło kilka tysięcy osób.

Indie podają w danych jakoby w ostrzale ze strony Pakistanu zginęła 45 letnia kobieta i dwóch żołnierzy a ośmiu cywilów odniosło rany. W Pakistanie zaś podano, że po ostrzale ich terytorium przez Indie zostało zabite małe dziecko a drugie odniosło poważne obrażenia. Obie strony konfliktu oskarżają się o coraz większe prowokacje na spornym terenie.

Spór między Indiami a Pakistanem o Kaszmir

W rejonie walk Kaszmirze nieustanie dochodzi do wymiany ognia między atomowymi mocarstwami. W środę zginęli żołnierz indyjski i wielu żołnierzy pakistańskich.

Strony oskarżają się nawzajem o naruszanie obowiązującego od 2003 roku rozejmu. Indie są zdania, że ich wróg wspiera separatystów, którzy przedostają się z pakistańskiej na indyjską stronę Kaszmiru, by atakować wojska indyjskie. Islamabad zarzuca siłom indyjskim łamanie praw człowieka muzułmanów, stanowiących w Kaszmirze większość.

Kaszmirscy separatyści domagają się niepodległości bądź przyłączenia do Pakistanu. Wyrazem anty-indyjskich nastrojów są częste protesty uliczne.

Jak widać oba państw biorą przykład z konfliktu Rosji na Ukrainie a skończyć się to może o wiele gorzej, gdyż od 1947 roku doszło między tymi państwami już do 3 wojen.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.