Etna coraz groźniejsza! Paraliż i zadymienie południa Europy

0
7

Gwałtowna erupcja wulkanu Etna na Sycylii grozi chaosem komunikacyjnym i silnym zadymieniem Bałkanów – alarmują służby meteo.

Jak podaje serwis BPEarthWatch erupcja Etny, która rozpoczęła się w poniedziałek, wyrzuca do atmosfery ogromne ilości pyłu wulkanicznego, który wiatry spychają nad południowe Włochy i dalej nad Bałkany.

Chmura może pokryć całą Albanię, Bułgarię, północną Grecję, część Rumunii i dotrzeć w końcu tygodnia aż nad Morze Czarne. W jej zasięgu znajdą takie duże miasta jak Sofia, Bukareszt, Saloniki i Tirana. Zdaniem ekspertów, może to spowodować paraliż ruchu lotniczego w tym regionie i wpłynąć na pogodę, wywołując zanieczyszczenie powietrza i zadymienie

Rzecznik brytyjskiego lotniska Gatwick potwierdził już w rozmowie z Daily Express, że linie lotnicze mogą zostać zmuszone do odwołania lotów nad tym obszarem i zmiany tras samolotów. Jednak rzecznik British Airways uspokaja, że erupcja nie wpływa na razie na pogorszenie komunikacji lotniczej. „Na tę chwilę nie ma ona wpływu na loty” – zapewnia.

 

„Wiatry na dużych wysokościach będą przesuwać popiół wulkaniczny na północny wschód. Najgorsze skutki mogą mieć miejsce w południowych Włoszech” – oceniają z kolei eksperci.

źródło: reporters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.