Etna w dalszym ciągu aktywna

W sobotę kolejny dzień z rzędu Etna na Sycylii wyrzuca tumany popiołu wulkanicznego. Obecna aktywność została uznana przez naukowców za najgwałtowniejsze zjawisko o charakterze eksplozywnym od 20 lat. Chmura dymu i popiołu okryła pobliskie miasto Giarre. W związku z żywiołem zamknięto lotnisko w Katanii.

Etna

Po czwartkowej erupcji, Etna w piątek wybuchła po raz drugi. Do eksplozji doszło w piątek z 2 na 3 w nocy. Etnę monitoruje włoski instytut geofizyczny – Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV). W sobotę poinformowali, że jej aktywność nie słabnie.

Etna

Fontanna lawy

Wiatr przeniósł wydostający się z wulkanu popiół na południe. Chmura dymu i pyłu widoczna była także z regionu Kalabria w południowych Włoszech.

Aktywność o podobnej sile zanotowano tam ostatnio na przełomie 1991 i 1992 roku. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość 13 kilometrów. Wulkanolodzy zwrócili też uwagę na wyjątkowo dużą ilość magmy wulkanicznej, która wydobywa się na zewnątrz.

Zamknięto lotnisko, ograniczono ruch

Podobnie jak w piątek, także w sobotę zamknięte jest lotnisko w Katanii, jedno z największych na Sycylii. Loty skierowano do portu lotniczego Palermo.

W gminie Giarre na Sycylii ograniczono prędkość poruszania się pojazdów do 30 km/h, ponieważ chmura popiołu ograniczyła widzialność i przysporzyła wiele utrudnień podróżującym. Władze gminy wszczęły akcję oczyszczania ulic z zalegającego na nim warstwy popiołu.

Wulkan Etna można na żywo oglądać TUTAJ

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.