Etna znowu wybucha paraliżując ruch lotniczy

W nocy z czwartku na piątek z krateru wulkanu Etna na Sycylii wydobywała się fontanna lawy. To już druga erupcja w tym tygodniu. Chmura dymu i popiołu okryła pobliskie miasto Giarre. W związku z żywiołem loty z pobliskiego lotniska przekierowano do Palermo.

Etna

Etna

Po czwartkowej erupcji, Etna w piątek wybuchła po raz drugi. Do eksplozji doszło w piątek z 2 na 3 w nocy. Etnę monitoruje włoski instytut geofizyczny – Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV). Poinformowali, że jej aktywność nie słabnie.

Fontanna lawy

Z wnętrza wulkanu  lawa i materiały piroklastyczne wydobywały się do około godziny 11.30. Wiatr przeniósł popiół na południe. Z krateru wydobyła się fontanna lawy. Chmura dymu i pyłu widoczna była także z regionu Kalabria w południowych Włoszech.

Etna

Etna

Zamknięto lotnisko, ograniczono ruch

W związku z żywiołem zamknięto pobliskie lotnisko Katania- Fontanarossy, które nie funkcjonowało do około godziny 13. Loty skierowano do portu lotniczego Palermo.

W gminie Giarre na Sycylii ograniczono prędkość poruszania się pojazdów do 30 km/h, ponieważ chmura popiołu ograniczyła widzialność i przysporzyła wiele utrudnień podróżującym. Władze gminy wszczęły akcję oczyszczania ulic z zalegającego na nim warstwy popiołu.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.