Europa: Zostaną wypuszczone genetycznie zmodyfikowane owady

Biotechnolodzy mają złoty środek na zabezpieczenie upraw przed zniszczeniem przez szkodniki, które coraz ciężej jest wytępić w różnych częściach świata. Firma biotechnologiczna Oxitec kilka miesięcy temu odniosła sukces w Brazylii w walce z wirusem dengi, który roznosiły komary.

Przygotowali oni „udoskonalone” genetycznie komary, które nie były zdolne do roznoszenia wirusa i wypuścili na wolność. W ciągu kilku miesięcy zdominowały one obszar, co w pozytywny sposób wpłynęło na zdrowie mieszkańców Brazylii.

Z kolei w Panamie w walce z zabójczą gorączką zmodyfikowano genetycznie samce komarów gatunku A. aegypti tak, by te były bardzo atrakcyjne dla samic i jednocześnie ich potomstwo nie było w stanie przeżyć.

Teraz naukowcy szykują się do wypuszczenia odpowiednio zmodyfikowanych genetycznie tantnisów krzyżowiaczków, które nie będą dewastowały upraw brokułu i jarmożu.

Naukowcy rozpoczęli już eksperymenty z tymi stworzeniami na specjalnych farmach. Modyfikacja tego gatunku ćmy polegała na wymuszeniu narodzin potomstwa składającego się wyłącznie z samców.

Populację szkodników udało się ograniczyć już w ciągu ośmiu tygodni. Kolejne testy zostaną przeprowadzone w amerykańskim stanie Nowy Jork, gdyż firma Oxitec otrzymała zezwolenie od tamtejszego Departamentu Rolnictwa.

Kolejnym krokiem będzie oszacowanie ryzyka, związanego z zastosowaniem inżynierii genetycznej w Europie, i wypuszczenie owadów m.in. w Wielkiej Brytanii.

źródło: geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.