Europę będą nękały coraz większe susze i upały

Susze i rekordowe upały, z jakimi miała do czynienia Europa podczas tegorocznego lata, będą częściej zdarzać się w przyszłości – uważają eksperci. Jedną z przyczyn jest ocieplenie klimatu, a taki wzór pogodowy na obszarze Starego Kontynentu już wcześniej symulowały modele – podaje The Guardian.

Susza Europa

Jest bardzo sucho

W tym roku na obszar rozciągający się od środkowej Francji, środkowo-południowe Niemcy po Polskę, a także Węgrzy oraz Ukraińcy cierpią z powodu największego od 2003 r. niedoboru opadów. W warunkach katastrofalnej suszy rolnicy w północnych Włoszech oraz Hiszpanii doznali poważnego ciosu, bowiem produkcja rolna zdecydowanie spadła, a zbiory będą o wiele niższe niż ich rentowność w poprzednich sezonach.

Takie zjawiska będą częstsze

Eksperci obawiają się, że region ten może w nadchodzących latach stawić czoła jeszcze większym problemom. Szef Działu Zmian Klimatu w Unii Europejskiej, Franke Raes, wyjaśnił The Guardian, że tegoroczna susza dla europejskich naukowców nie jest zaskoczeniem.

Susza Europa

„Tam, gdzie możemy spodziewać się bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak susze i powodzie w przyszłości, zaczynamy stopniowo już doświadczać w teraźniejszości” – powiedział Raes.
Raes dodał, że większość głównych europejskich susz i powodzi miało miejsce w tym samym regionie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zdolność synoptyków do przewidzenia problemów nie ułatwia życia osobom mieszkających w strefach suszy.

Wszystko przez zmiany klimatu

Natura World News donosi, że znaczne ograniczenia wody zostały wprowadzone w wielu europejskich krajach, gdyż brak deszczu zakłóca śródlądowy transport wodny i zagraża produkcjom energii.

Naukowcy ostrzegają, że wydarzenia z tego lata można bezpośrednio związać ze zmianami klimatu, ale to właśnie susza może odegrać znaczącą rolę w przyszłości. Europejskie Obserwatorium Suszy twierdzi, że tegoroczne lato było zdecydowanie cieplejsze na znacznym obszarze Starego Kontynentu, a niedobór opadów odnotowano nawet tam, gdzie zwykle susze nie występują.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.