USA wojna Rosja

Atak na Syrię ma być odwetem za atak na Dumę, w którym siły Asada użyły przeciwko rebeliantom broni chemicznej, chloru i sarinu. Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders stara się mimo to opanować sytuację, zapewniając: „ciągle nie ma jeszcze gotowego planu ataku na pozycje reżimu”.

Mimo uspokajających słów rzeczniczki wiele wskazuje na to, że pociski manewrujące typu BGM-109 Tomahawk zostaną odpalone w kierunku Syrii, podaje „Gazeta Wyborcza”. Odnośnie tweeta prezydenta Trumpa wysłanego kilka godzin wcześniej, w którym pisał: „Rosjo, szykuj się, nasze rakiety nadlecą” i zarzucał Moskwie partnerstwo ze „zwierzęciem zabijającym bronią chemiczną”, Sanders odpowiadała, że atak rakietowy to jedna z opcji.

Po pierwszym tweecie Trumpa syryjskie siły ogłosiły alarm. Ewakuowano bazy i lotniska. Pojawiły się też informacje o startujących samolotach transportowych typu Ił-76, które miały krążyć nad krajem lub lecieć w kierunku Iranu. W morze wyszła też rosyjska flota stacjonująca w syryjskim porcie Tatrus. Oficjalnie powodem wypłynięcia były zaplanowane ćwiczenia.

Przy syryjskich granicach lata amerykański samolot wczesnego wykrywania E-3, a w pobliżu wybrzeża pojawił się samolot zwiadu morskiego P-8. Maszyny mogą być na rutynowych patrolach. „Wyborcza” wskazuje na to, że mogą, tuż przed atakiem, zbierać dane o Syryjczykach i Rosjanach. W rejon konfliktu płyną też brytyjskie okręty podwodne.

Prezydent Trump w środę rozmawiał o kryzysie z doradcami, sekretarzem obrony Jamesem Mattisem i przewodniczącym kolegium połączonych szefów sztabu gen. Josephem F. Dunfordem. Amerykańska prasa pisze, że atak zostałby przeprowadzony na szerszą skalę niż rok temu. Zniszczone miałoby być więcej celów, ataki mogłyby trwać kilka dni.

źródło: o2.pl

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Irinaelipsa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Irina
Gość
Irina

Następna będzie Francja i Anglia

elipsa
Gość
elipsa

Warto obejrzeć aby się dowiedzieć „w czym bierzemy udział” (niewyobrażalne złoża ropy i gazu u wybrzeży Syrii, kto morduje w Dumie, kwiaty dla Asad-a , relacja świadka, żal Syryjczyków wobec Polski, następna Polska?)