Fala stopionej skały zaledwie kilkadziesiąt metrów od domów. Lawa wydobywa się z wulkanu Kilauea, który jest aktywny od ponad 30 lat

Hawajski wulkan Kilauea po raz ostatni wybuchł 3 listopada 1983 roku i od tego czasu nieustannie wypluwa z siebie „świeże porcje” lawy. W 2014 roku, prawie 31 lat później, „fala” stopionej skały znajduje się nieco ponad 60 m od ludzkich siedzib wybudowanych u stóp wznoszącego się na wysokość 1247 m n.p.m. wulkanu.

Władze Hawajów poinformowały, że w poniedziałek 27 października wydobywająca się z wulkanu Kilauea stopiona skała znajdowała się w odległości zaledwie 64 metrów od najbliższych ludzkich siedzib.

wulkan Kilauea lawa blisko domów

wulkan Kilauea lawa blisko domów

Uświadomione zagrożenie

Służby bezpieczeństwa sugerują osobom zamieszkującym w pobliżu rozważenie opuszczenia dotychczasowych lokum i przeniesienie się dalej od czoła fali stopionej skały. Eksperci od zatruć dymem podkreślają, by w miarę możliwości unikać wdychania oparów i ustawiać się od zawietrznej.

– Chcemy mieć pewność, że osoby zamieszkałe w pobliżu są świadome zagrożenia ze strony powoli napływającej lawy – podkreśla Darryl Oliveira kierujący sztabem zarządzania kryzysowego. – W przypadku koniecznej i szybkiej ewakuacji ci ludzie muszą być do niej odgórnie przygotowani. To pozwoli na uniknięcie tragedii – wyjaśnia Oliveira.

„Statyczny” spływ

Będąca coraz poważniejszym zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców lawa pojawiła się na zboczu góry po raz pierwszy 27 czerwca. Z początku była dość „statyczna”, ale od kilku tygodni z niepokojem obserwuje się jej powolny spływ po zboczu sięgającej 1247 m n.p.m. góry.

Należy zauważyć, że dość prędki – od niedzieli 26 października do poniedziałku 27 października pokonała w sumie 251 metrów. Obecnie czoło rozciągającej się na 100 metrów stopionej, płonącej skały „wtłacza się” na cmentarz przy wiosce Pahoa, zamieszkałej przez około 800 osób.

wulkan Kilauea lawa blisko domów

wulkan Kilauea lawa blisko domów

wulkan Kilauea lawa blisko domów

wulkan Kilauea lawa blisko domów

Fala samych problemów

Wykonywane w poniedziałek obserwacje wykazały, że magma przemieszczała się z prędkością około 9-13 metrów na godzinę. Przed południem zwolniła do tempo 1,8 m/h, ale eksperci nie mają wątpliwości, że zetknie się z zabudowaniami lada dzień.

Napierająca „fala” stopionej skały może uniemożliwić płynny ruch lądowy, blokując jedną z dróg. Stanowi połączenie użytkowane dziennie przez około 10 tys. samochodów. Jej nieprzejezdność odcięłaby około 8 tys. ludzi, zamieszkujących dystrykt Puna.

By zminimalizować zagrożenie i potencjalne szkody, władze wyspy i Amerykański Czerwony Krzyż zorganizowały obozy dla ewakuowanej ludności, gdzie zgromadzono odpowiednie zapasy żywności i pitnej wody.

wulkan Kilauea lawa blisko domów

wulkan Kilauea lawa blisko domów

Źródło: TVN Meteo, Reuters TV Autor: mb/rp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.