Dwumetrowe tsunami uderzyło w hiszpańskie plaże zaskakując plażowiczów

tsunami uderza w plaże Hiszpanii powodując powodzie

Blisko dwumetrowe fale uderzyły w poniedziałek w turystyczne plaże Majorki i Minorki  zaskakując wypoczywających wczasowiczów. Woda zalała tarasy wzdłuż wybrzeża oraz drogi przy plaży.

Meteotsunami to duże fale przypominające tsunami po trzęsieniu ziemi, które powstają w wyniku zakłócenia ciśnienia atmosferycznego wywołanego szybko przemieszczającymi się zjawiskami powodowymi, takimi jak burze z piorunami. Poniedziałkowe fale meteotsunami miały 1,8 m, a w niektórych punktach nawet ponad 2 metry.

Nadzwyczaj rzadkie zjawisko pogodowe miało wpływ na wiele ośrodków wypoczynkowych na Majorce, gdzie woda zalała bary i tarasy wzdłuż wybrzeża oraz drogi przy plaży.

 

Właściciele wypożyczalni łodzi w ośrodku na południowo-zachodnim wybrzeżu Majorki zostali sfilmowani w desperackiej próbując chronienia swojego mienia, a materiał jest udostępniany na portalach społecznościowych. Silny prąd zniszczył liny historycznej łodzi żaglowej wykorzystywanej przez Radę Wysp Majorki.

Fale meteotsunami zabierały krzesła plażowe, łodzie i parasole

Nie ma żadnych informacji o obrażeniach bądź ofiarach śmiertelnych meteotsunami, gdyż ogromne fale uderzyły wczesnym rankiem, gdy na plażach było jeszcze niewielu spragnionych słońca.

Meteotsunami obserwowano w wielu różnych miastach na całym świecie, ale najczęściej występują na Morzu Śródziemnym i Adriatyku oraz w Zatoce Meksykańskiej i na wybrzeżu Atlantyku. W zeszłym roku sfilmowano jedną z najpotężniejszych fal, która uderzyła w Holandię, zaskakując turystów opalających się na plaży.

Meteotsunami, które uderzyło w Zatokę Nagasaki na wyspie Kyūshū w marcu 1979 r. zabiło trzy osoby.

fala Tsunami Hiszpania fala Tsunami Hiszpania

fala Tsunami Hiszpania

fala Tsunami Hiszpania

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o