Francja: Najsilniejsze trzęsienie ziemi w Alpach od 34 lat

trzęsienie ziemi FrancjaZiemia zatrzęsła się wieczorem we Francji, Włoszech i Monako. Wstrząs o magnitudzie 5, wywołał panikę wśród milionów mieszkańców Alp. Drżenie ścian odczuwano setki kilometrów od epicentrum trzęsienia.

W poniedziałek (7.04) o godzinie 21:26 w południowo-wschodniej części Francji, przy granicy z Włochami, doszło do trzęsienia ziemi. Wstrząs trwający od 5 do 10 sekund osiągnął magnitudę 5.

Tak silnego wstrząsu ziemi w tym regionie Francji nie notowano 34 lata. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w rejonie miejscowości Jausiers.

Jednak ze względu, że ognisko położone było zaledwie 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi, to wstrząs był odczuwany w promieniu setek kilometrów od epicentrum, zarówno we Francji, jaki i we Włoszech, Szwajcarii i Monako. Ten ostatni kraj leży 100 kilometrów od epicentrum, natomiast wśród większych miast, w odległości 50 kilometrów, znajduje się Nicea.

trzęsienie ziemi Francja

Służby publiczne otrzymały dziesiątki telefonów od przerażonych mieszkańców. Jako, że do wstrząsu doszło w nocy, dopiero rano będzie można oszacować czy doszło do jakiś zniszczeń. Mieszkańcy rejonu trzęsienia ziemi z obawy przed wstrząsami wtórnymi nie zmrużą tej nocy oka.

Tymczasem trzęsienia ziemi we Francji to bardzo rzadkie zjawisko, a jeszcze rzadziej pojawiają się potężne wstrząsy. Ostatni spośród tych największych, miał miejsce, również w południowo-wschodniej części kraju, 11 czerwca 1909 roku.

Wstrząs o magnitudzie 6,2 spowodował zawalenie się 2 tysięcy budynków w gruzach których zginęło 46 osób, a 250 odniosło obrażenia. Najbardziej ucierpiała wtedy miejscowość Vernègues, którą odbudowano, jednak z niższą i bardziej odporną na wstrząsy zabudową.

We Francji trzęsienia najczęściej występują w regionach wschodnich i północno-zachodnich. Te pierwsze są związane z przesuwaniem się płyty afrykańskiej na północ i wsuwaniem się pod płytę euroazjatycką. Skutkiem tego zjawiska są wstrząsy, będące oznaką wypiętrzania się Alp.

trzęsienie ziemi Francjaźródło: TwojaPogoda.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o