Francuscy specjaliści twierdzą, że samolot należący do Rosji rozbił się przez terrorystów

Większość francuskich ekspertów jest zdania, że przyczyną katastrofy rosyjskiego samolotu był zamach terrorystyczny. Maszyna rozbiła się w sobotę na egipskim półwyspie Synaj. Zginęły 224 osoby, w większości rosyjscy turyści.

To, że szczątki samolotu są porozrzucane na znacznym obszarze, i fakt, że maszyna rozpadła się w powietrzu na bardzo dużej wysokości, każe przypuszczać, że był to zamach – uważają specjaliści z Francji.

Nie wiadomo jednak, czy przyczyną był wybuch bomby na pokładzie czy też Airbus został zestrzelony przez rakietę.

Ekspert w dziedzinie terroryzmu i dżihadu Romain Caillet nie wierzy, że to nie był zamach terrorystów z Państwa Islamskiego. Podkreśla, że poza jednym przypadkiem – atakiem na rosyjskie koszary – oni zawsze się przyznawali do zamachów, których dokonali. Na tym budują swoją wiarygodność w kręgach dżihadu.

Dla Romaina Caillet symboliczne znaczenie ma także to, że katastrofa wydarzyła się w Egipcie – jedynym państwie arabskim, które poparło interwencję rosyjską w Syrii.

Francuscy komentatorzy przypominają, że w rejonie masywu góry Synaj od kilku lat działa grupa terrorystów mająca bliskie kontakty z Państwem Islamskim w Iraku i w Syrii.

Samolot Rosja katastrofa

Samolot Rosja katastrofa

Samolot Rosja katastrofa

źródło: Polskie radio

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.