Steamboat Yellowston wulkan erupcja
Superwulkan Yellowstone

Gejzer Steamboat w Yellowstone wybucha po raz 11 w 2018 roku: tam naprawdę coś się dzieje!

Gejzer Steamboat w Parku Narodowym Yellowstone wybuchł po raz jedenasty w 2018 r. W piątek 6 lipca 2018 r. O 13:37, a erupcja trwała 32 minuty.

USGS poinformowało, że gejzer postanowił wybuchać w sposób półregularny co 6-8 dni w ciągu ostatnich dwóch miesięcy; jednak upłynęło 20 dni 20 godzin 42 minut od ostatniej erupcji 15 czerwca.

Pierwszy film jest kompilacją różnych erupcji od samego początku. Kolejne dwa filmy pochodzą z jedenastej, ostatniej erupcji z dnia 6 lipca 2018 roku:

Możesz zobaczyć pełną listę erupcji w tabeli poniżej:

Lista 11 erupcji gejzera Steamboat w Parku Narodowym Yellowstone w 2018 roku
Lista 11 erupcji gejzeru Steamboat w Parku Narodowym Yellowstone w 2018 roku

Największy gejzery w Parku Narodowym Yellowstone, Steamboat, jest wielką zagadką dla naukowców po tym, jak wybuchł jedenasty raz od marca 2018 roku.

Steamboat Geyser, w przeciwieństwie do zwykłego Old Faithful Geyser, wybucha bardzo rzadko. Przed tegorocznym erupcyjnym jego rojem, Steamboat ostatni raz wybuchł w 2014 roku. Naukowcy nie są pewni, dlaczego nagle gejzer doświadcza szeregu erupcji.

Faza parowa poważnej erupcji gejzeru Steamboat 13 maja 2018
Faza parowa poważnej erupcji gejzeru Steamboat 13 maja 2018

Steamboat to większa i potężniejsza wersja gejzeru Old Faithful. Strzela on wrzącą wodą na wysokość do 105 metrów. Według USGS, wydaje się, że istnieje w przybliżeniu okresowość erupcji co 7 do 8 dni. Aby dowiedzieć się więcej o gejzerze geolodzy z University of Utah ustawiają czujniki w Streamboat, aby uchwycić dudnienia podczas erupcji. Ich nadzieją jest zrekonstruowanie „hydrauliki” gejzeru poprzez pomiar fal dźwiękowych podczas podróży przez gejzer do czujników sejsmicznych.

Erupcje gejzerów są normalną i regularną częścią systemu wulkanicznego Yellowstone. Ale jak już wyjaśniono, zachowanie Steamboat jest więcej niż podejrzane.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kto nie skacze ten za Tuskiem Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kto nie skacze ten za Tuskiem
Gość
Kto nie skacze ten za Tuskiem

Oj gotuje się gotuje maleńki 🙂 pytanie tylko czy nawet gdyby naukofcy wiedzieli cokolwiek to czy podzielili by się taka informacją?

%d bloggers like this: