Gejzer w Parku Yellowstone przebudził się i wytrysnął na 300m. Czy nadchodzi globalna katastrofa?

Naukowcy uważają, że pod Parkiem Yellowstone znajduje się najgroźniejszy na świecie superwulkan, którego erupcja mogłaby doprowadzić do całkowitego pogrzebania naszej cywilizacji. W ostatnim czasie doszło do rzadkiego tak silnego wybuchu najwyższego na Ziemi gejzeru znajdującego się na obszarze feralnego obieku – Steamboat Geyser. W związku z tym pojawia się pytanie – czy Yellowstone eksploduje w niedalekiej przyszłości i czy katastrofa dotknie Polaków. Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Wytrysnął na 300 metrów wysokości


Choć Steamboat Geyser jest aktywnym gejzerem, który wybucha średnio raz na 8-10 lat, erupcja sprzed 3 dni wielu zaniepokoiła. W ciągu ostatniej, trwającej 9 minut, eksplozji, gorąca para wodna została wystrzelona w górę na wysokość około 200-300 metrów, co zdarza się niezwykle rzadko. Po raz ostatni tak dużą aktywnością obiekt popisał się w 1964 r., kiedy eksplodował w sumie 29 razy, a ostatnia niewielka erupcja nastąpiła w 2005 r. W przeciwieństwie do popularnego w parku gejzeru Old Faithful, który „wypluwa” gorącą wodę pochodzącą z wnętrza Ziemi co godzinę, Steamboat Geyser jest nieprzewidywalny, dlatego nie wiadomo, kiedy nastąpi kolejny tak silny wybuch.

Steamboat jest jednym z ponad 500 gejzerów występujących w Parku Yellowstone, który odgrywa znaczącą rolę w funkcjach hydrotermalnych na świecie. Jego spektakularna erupcja nastąpiła w środę o godz. 19:30 czasu lokalnego i przyciągnęła setki podekscytowanych widzów. „To było niesamowite wydarzenie. Tak, jakbyś widział i słyszał jadącą lokomotywę” – powiedział Robb Long, który w momencie eksplozji był ze swoją narzeczoną w parku w dzielnicy Norris, gdzie znajduje się czynny gejzer. „Wszyscy robili zdjęcia jakby byli szaleni, próbowali podejść jak najbliżej, ale bali się, by para ich nie poparzyła” – dodał.

Nastąpi erupcja superwulkanu Yellowstone

Wulkanolodzy monitorujący Yellowstone uspokajają – nie ma powodów do niepokoju. Gejzer Steamboat jest obiektem aktywnym, który wybucha raz na osiem lat. Jego erupcja nie świadczy o wzrośnie aktywności superwulkanu. „Katastrofa nie nastąpi szybko, bo nic na to nie wskazuje” – zapewniają specjaliści.

źródł:krolowa-superstar.blog.p

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.