Geminidy – deszcz meteorów już w weekend !

Geminidy w czasie swojego maksimum natężenia roju są deszczem meteorów mogącym usatysfakcjonować każdego obserwatora. Dostarczają doprawdy imponującego widowiska. Pozwalają dostrzegać się już od 4 grudnia, by ustępować około 17 grudnia.

Tegoroczny szczyt Geminidów przypadnie w najbliższy weekend, a ramy czasowe dla obserwacji zjawiska można zakreślać od soboty 13 grudnia, godz. 20 do niedzieli 14 grudnia, godz. 17. Prędkość około 35 km/s klasyfikuje Geminidy jako umiarkowanie szybkie meteory. Są pozostałością po rozpadzie planetoidy 3200 Phaethon z grupy Apolla. Można oczekiwać obserwacji zjawiska przynoszącego nawet 120 meteorów na godzinę.

By wypatrywać deszczu Geminidów najlepiej zlokalizować wpierw radiant roju (zaznaczony czerwonym kolorem na mapie – ilustracja obok). Jest to miejsce z którego bierze on swój początek. Nie jest do tego potrzebne żadne instrumentarium optyczne. Wystarczy cierpliwość i kilka minut na przywyknięcie oczu do ciemnego nieba.

Już przed godziną 20 należy rozpocząć obserwacje jego wschodniej części. Radiant mieści się w gwiazdozbiorze Bliźniąt (łac. Gemini), skąd nazwa roju. W jego położeniu pomoże zorientować się Kastor, najjaśniejsza gwiazda tej konstelacji. Niestety, cośkolwiek niepożądanym gościem będzie Księżyc. Nasz naturalny satelita przebywa aktualnie w gwiazdozbiorze Lwa i przechodzi w III fazę, a więc jego blask będzie wciąż dość mocny. Jednakże, o ile tylko ominą nas opady atmosferyczne, to będzie można mówić o udanej nocy.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.