Przed nami bardzo aktywny rój spadających gwiazd. Geminidy rozświetlą niebo w środę

Geminidy

Jeden z najaktywniejszych rojów meteorów osiągnie swój szczyt już w środową noc. Jeśli pogoda pozwoli, będziemy mieć szansę zobaczyć nawet 120 spadających gwiazd na godzinę – informuje Space.com.

Najintensywniejszy deszcz w tym roku

Między środowym wieczorem a czwartkowym porankiem (13/14 grudnia), obserwatorzy nocnego nieba będą mieć niepowtarzalną okazję podziwiać obfite deszcze meteorów na niebie, o ile pogoda na to pozwoli.

„Geminidy powinni być najbardziej aktywnym rojem meteorów w 2017 roku; często są jasne i intensywnie kolorowe” – oświadczył Dave Samuhel, bloger astronomii. Ten rok jest szczególny, ponieważ szczyt roju przypada na kilka dni po nowiu, co oznacza niewielkie zanieczyszczenie naturalnym światłem. Kiedy Geminidy pojawiają się podczas pełni księżyca, tak jak w 2016 roku, wiele mniejszych meteorów ginie w świetle księżyca.

Pogoda będzie sprzyjająca

Bardzo dobrze prezentują się również prognozy na noc z środy na czwartek. Niemal w całym kraju będzie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Dopiero w godzinach późno wieczornych do zachodnich granic przybliży się kolejny front z większym zachmurzeniem, który do godziny 02:00 obejmie również środkowe wybrzeże, zachodnią i centralną Wielkopolskę oraz Dolny Śląsk. Na północnym zachodzie będzie padał śnieg. Noc z środy na czwartek zapowiada się mroźna, na wschodzie, południu oraz w centrum nad ranem od -5 do -2 stopni, więc jeżeli zamierzacie podziwiać rój na zewnątrz, należy się cieplej ubrać.

Jak obserwować Geminidy?

Pierwsze Geminidy rozświetlą niebo w środę, gdy zapadnie zmrok. „Zauważymy je w postaci ciągnących się smug” – powiedziała Marzena Rabczewska, meteorolog portalu Przyroda, Pogoda, Klimat. „To jeden z niewielu rojów meteorów, które wytwarzają wysoki poziom aktywności w godzinach nocnych” – powiedział Samuhel.

Geminidy

Astronomowie zaznaczają, że na obserwacje warto wybrać się około drugiej w nocy, gdy radiant, czyli punkt, z którego wychodzą meteory, znajduje się wysoko na niebie. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, obserwatorzy nie muszą skupiać się jedynie na jednym punkcie, gdyż meteory będą widoczne we wszystkich obszarach nieba. Eksperci radzą również poszukać miejsca z dala od sztucznych świateł miejskich, by zmaksymalizować liczbę meteorów, które możemy zobaczyć. Geminidy związane są z planetoidą 3200 Phaeton, która dwa dni później minie Ziemię w odległości 10 mln kilometrów, najbliżej od 1983 r.

Jeśli np. w związku z trudnymi warunkami pogodowymi nie będziesz mógł obserwować szczytu meteorów, nie martw się. Jeszcze przed kilka nadchodzących nocy można je uchwycić gołym okiem, choć w mniejszej liczebności. Następnym deszczem meteorytów będą Ursidy, które osiągną szczyt 22 grudnia i przyniosą od pięciu do dziesięciu spadających gwiazd na godzinę.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o