Geoinżynieria nie pomaga nam w walce ze zmianami klimatycznymi

5
10

Wielu uważa, że w walce z globalnym ociepleniem może skuteczna okazać się geoinżynieria. Najnowsze badania jednak pokazują jasno, że jest to bardzo zły pomysł, który tylko pogorszy sytuację.

Takie rewelacje zostały zawarte w najnowszym badaniu naukowym opublikowanym na łamach magazynu Nature. Wynika z niego jasno, że geoinżynieria nie pomoże nam uratować Ziemi przed zmianami klimatycznymi, a nawet może mocno pogorszyć i tak już ciężką sytuację.

Geoinżynieria dla większości ludzi zaangażowanych w walkę z globalnym ociepleniem była jednym z najoczywistszych i najważniejszych sposób na poradzenie sobie z tym globalnym problemem. Ideą jest tutaj skuteczne zarządzanie promieniowaniem słonecznym (SRM), aby ograniczyć ilość promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi, i tym samym ją ochłodzić.

Inspiracją było tutaj rozpylanie po całej atmosferze aerozoli, podobnie jak ma to miejsce podczas potężnych wybuchów wulkanów. W przeszłości gigantyczne erupcje doprowadziły do obniżenia globalnej temperatury i ochłodzenia Ziemi.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley postanowił dowiedzieć się, jaki wpływ będą miały manipulacje geoinżynieryjne na plony roślin. Okazuje się, że tragiczne.

Niestety, geoinżynieria nie pomoże nam w walce ze zmianami klimatycznymi
Niestety, geoinżynieria nie pomoże nam w walce ze zmianami klimatycznymi

Badacze przeanalizowali poziomy aerozoli w atmosferze i sprawdzili, jak wpłynęło ograniczenie promieniowania słonecznego na plony roślin po słynnych i potężnych erupcjach wulkanu El Chichón w 1982 roku i Pinatubo w 1991 roku. Rozpylenie aerozoli doprowadziło ostatecznie do zmniejszenia plonów ryżu, soi, pszenicy i kukurydzy (roślin C3 i C4).

Naukowcy skorzystali z programów modelowania Ziemi przygotowanych przez inżynierów z Instytutu Meteorologii Maxa Plancka. Chcieli w ten sposób sprawdzić, jak rozpylanie aerozoli wpłynie w skali globalnej na wegetację roślin. Badania wykazały tą samą zależność. Ograniczenie promieni słonecznych spowolni wegetację roślin i ostatecznie zaowocuje mniejszymi plonami. Badacze wskazują tutaj, że dla roślin będzie lepiej, jeśli będą miały więcej światła, niż zostaną skazane na wegetację w niższej temperaturze.

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley jednocześnie zachęcił badaczy z całego świata, aby ci przygotowali podobne badania, oczywiście bazujące na wpływie geoinżynierii i ograniczenia z jej pomocą wzrostu temperatur na Ziemi, dotyczące innych sfer naszego życia, a mianowicie takiego wpływu na zdrowie ludzi lub funkcjonowanie ekosystemów fauny i flory.

Źródło: GeekWeek.pl

5 KOMENTARZE

  1. „nie rozumiecie co tu się jednak wyprawia. Każdy z was używając, telefonu, komputera powinien wiedzieć że, przed sprzedażą sprzętu twórca, zabezpieczył sobie prawo twórcy. A tym samym możecie sobie być właścicielami bo to dla nich bez znaczenia. Oni będąc tymi twórcami, mogą dostać się na wasze telefony, komputery przez furtki którzy sami je zaprojektowali”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.