Geolodzy zaprzeczają rychłej erupcji Yellowstone

0

Amerykańska agencja rządowa, po miesiącach krążenia plotek o rychłej erupcji wulkanu Yellowstone, postanowiła uciąć wszelkie spekulacje, związane z ostatnimi “dziwnymi” zachowaniami zwierząt, zniszczeniami dróg i ewakuacjami. Czy mamy się czego bać?

Wokół kaldery Yellowstone w ostatnim czasie narosło sporo mitów. Niektórzy obawiają się, że wulkan może wybuchnąć już w najbliższych tygodniach. Mają o tym świadczyć pewne incydenty, które ponoć są przemilczane przez władze.

Pojawiły się więc filmiki na których widoczne są zwierzęta, masowo uciekające z parku narodowego, roztapiający się asfalt na jednej z dróg i wreszcie ewakuacje turystów. W biurze parku bez przerwy urywają się telefony, ludzie są przerażeni, odwołują rezerwacje z miejscowych hotelach, a ruch turystyczny w szczycie sezonu zaczął maleć.

Aby uciąć wszelkie ostatnie plotki, naukowcy z amerykańskiej Krajowej Służby Geologicznej (USGS) wystosowali krótką, ale konkretną notkę do mediów, w której odpowiadają na najbardziej trapiące turystów pytania:

1. Yellowstone jest aktywne sejsmicznie

Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że aktywność geologiczna, w tym trzęsienia ziemi i osiadanie gruntu, są zwyczajnymi procesami zachodzącymi w Parku Yellowstone od zawsze.

Jednakże, wbrew obiegowej opinii, intensywność tych zjawisk w ostatnim czasie wcale nie jest podwyższona, lecz wręcz przeciwnie, obniżona. Świadczą o tym wyniki ostatnich badań. My lubimy się opierać na wiarygodnych badaniach naukowych, jeśli ktoś inny woli sugerować się plotkami, to nic na to nie poradzimy.

roztopiony asfalt Yellowstone

2. Roztapiający się asfalt na drodze

Droga, wcale nie główna, lecz jednej z bocznych, na której roztapiał się asfalt, została już naprawiona. Prace na odcinku 3 kilometrów, trwały zaledwie 2 dni. Jak można sobie wyobrazić, drogi biegną przez obszary o podwyższonej aktywności termicznej z powodu sąsiedztwa gejzerów.

Toteż prawie codziennie, gdzieś w parku, który ma olbrzymią powierzchnię, dochodzi do uszkodzeń nawierzchni dróg i konieczne są ciągłe prace konserwatorskie. Ma to miejsce zarówno latem, jak i zimą, gdy np. przychodzą tęgie, 30-stopniowe mrozy, skutkujące pękaniem i kruszeniem się asfaltu.

masowe ewakuacje turystów Yellowstone

3. Masowe ewakuacje turystów

Z obszaru parku nikt w ostatnich miesiącach nie został ewakuowany. Dowodem na to są kamerki internetowe, za pomocą których każdy internauta może na żywo śledzić ruch turystyczny, m.in. w najpopularniejszych miejscach, w rejonie słynnego gejzeru Old Faithful.

4. Fałszywy geolog wieści erupcję

Wulkanolog cytowany przez niektóre serwisy internetowe, według którego erupcja kaldery Yellowstone, może nastąpić w ciągu kilku tygodni, tak naprawdę nie istnieje. W naszej bazie naukowców, nie ma nikogo o takim nazwisku. Prawdziwi wulkanolodzy nie wypowiadali się ostatnio na ten temat, stąd też wszelkie plotki, są po prostu zmyślone przez blogerów i dziennikarzy.

Yellowstone

5. Obawy i plotki były i nadal będą

Na koniec pragniemy zauważyć, że każdy, kto ostatnio śledzi doniesienia z Yellowstone, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że plotki o erupcji pojawiają się falami, za każdym razem, gdy w parku dochodzi do serii wstrząsów, lub dzieją się inne niby podejrzane incydenty. Tak było w ostatnim roku, tak było też 5, 10 i 20 lat temu. Tak też będzie aż do kolejnej erupcji, która może nastąpić dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Pojawiło się już wiele dat erupcji, ale żadna z nich się nie potwierdziła. Jako naukowcy, prowadzący istotne badania, będziemy w dalszym ciągu monitorować i informować społeczeństwo o aktywności Yellowstone. Na chwilę obecną, nie ma żadnych przesłanek naukowych, aby sądzić, że zbliża się coś niepokojącego. Możemy więc spać spokojnie.

źródło: TwojaPogoda.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o