Gertruda nadciąga nad Wyspy Brytyjskie

Tej zimy pogoda nie oszczędza Wielkiej Brytanii. Wyjątkowo ciężka sytuacja jest w hrabstwie Kumbria na północnym zachodzie Anglii. Obszar ten nękany był przez liczne wichury, co doprowadziło do wielu powodzi. Obecnie nad Wyspy Brytyjskie nadciąga sztorm Gertruda.

burza

Gertruda uderzy w Wielką Brytanię w piątek. W związku z nadejściem wichury, serwis meteorologiczny Met Office dla wielu regionów wydał ostrzeżenia, dotyczące silnego wiatru oraz śniegu i oblodzenia. W Szkocji, Irlandii Północnej oraz w części północnej Anglii w piątek prognozowane są porywy wiatru do 95-110 km/h, a na wzniesieniach i wybrzeżu prędkość może dochodzić nawet do 130 km/h. W Kumbrii ogłoszono pomarańczowy, prawie najwyższy alert pogodowy.

sztorm

Temperatura spadnie

W Szkocji temperatura w nocy ma spaść do -15 st. C a silny wiatr jeszcze spotęguje odczucie chłodu. Dodatkowo może pojawić się także śnieg (do 10 cm).

– Będzie wietrznie, a przez to odczuwalna temperatura będzie niższa niż sugerowałyby to termometry – informuje rzeczniczka Met Office Lindsay Mears.

sztorm

Utrudnienia komunikacyjne

W związku z pogodą możliwe są liczne utrudnienia komu

nikacyjne. Przewiduje się zamknięcie niektórych mostów i odwołania promów, a także przerwy w dostawach prądu.

Agencja Ochrony Środowiska (EA) wydała ponad 80 alertów powodziowych i 19 bardzo poważnych ostrzeżeń pogodowych w całej Wielkiej Brytanii.

Sztorm Gertruda, który jutro dotrze do Wysp Brytyjskich, będzie kolejnym po poprzednich wichurach: Abigail, Barney, Clodagh, Desmond, Eva i Frank.

źródło: tvn meteo

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.