Gigantyczna czarna dziura pędzi przez galaktykę

Jej masa jest 160 milionów razy większa od Słońca.

Niesamowitego odkrycia dokonali astronomowie NASA. Porównując dane z obserwatorium promieni X Chandra i innych teleskopów namierzyli gigantyczną czarną dziurę, która w odróżnieniu od innych tego typu obiektów jest ruchoma – pędzi z ogromną prędkością przez galaktykę oddaloną od nas o 3,9 mld lat świetlnych.

Zdaniem uczonych, ta nietypowa supermasywna czarna dziura powstała w wyniku zderzenia się i połączenia dwóch mniejszych czarnych dziur. Rozpędziła ją prawdopodobnie fala grawitacyjna spowodowana tym zderzeniem. Prędkość czarnej dziury może dochodzić nawet do kilku tysięcy kilometrów na sekundę.

“Mamy więc kandydatkę, która potwierdza istnienie w kosmosie ruchomych czarnych dziur” – mówią astronomowie z NASA. Według nich, na obrzeżach galaktyki, w której znaleziono tę czarną dziurę, nadal zachodzą silne turbulencje. Wskazuje to, że stosunkowo “niedawno” musiało tam także dojść do zderzenia i połączenia się dwóch galaktyk.

Zderzenie dwóch czarnych dziur było więc zapewne skutkiem tego właśnie wcześniejszego galaktycznego zderzenia. Jak rzadkie jest odkrycie takiej ruchomej czarnej dziury wskazuje fakt, że aby na nie natrafić uczeni musieli przeanalizować dane z tysięcy galaktyk obserwowanych w promieniach optycznych i rentgenowskich.

źródło: reporters
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Gigantyczna czarna dziura pędzi przez galaktykę”

 1. tylko większe podatki uratują nas przed czarną dziurą

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Te czarne dziury wymyśliły nałukofce na zamówienie bankierów, aby ładować w nie pieniądze podatników a z drugiej strony dziury je wyciągać i lokować na prywatnych kontach.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. „Jak rzadkie jest odkrycie takiej ruchomej czarnej dziury wskazuje fakt, że aby na nie natrafić uczeni musieli przeanalizować dane z tysięcy galaktyk”.
  Za niedługi czas inni uczeni przeanalizują te dane i stwierdzą, że to nie była ruchoma czarna dziura tylko mucha. Mucha galaktyczna.
  Podobnie było z licznymi dowodami fałszywej hipotezy względności ajnsztajna. Po sprawdzeniu danych zawsze okazywało się, że dowody były fałszywe z powodu niewłaściwej interpretacji.

  „/Dziura/ pędzi z ogromną prędkością przez galaktykę oddaloną od nas o 3,9 mld lat świetlnych.
  Hehe, czyli to światło dotyczące czarnej dziury docierało do nałukofców 3,9 mld lat świetlnych. To tej dziury już dawno nie ma, albo ze starości już tylko sapie i śpi, a zamiast pożerać otoczenie trza ją karmić. Te nałokofce takie durnoty wymyślają dla forsy, tylko dlaczego ktokolwiek w to wierzy?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.