Gigantyczna góra lodowa, która oderwała się od Antarktydy, rozpada się

Rozpadający się lodowiec

Animacja góry lodowej, która została podzielona dwa miesiące temu na lodowiec Pine Island na Antarktydzie, pokazuje nieoczekiwany rozpad.

We wrześniu satelity NASA uchwyciły niepokojący moment, kiedy gigantyczna nowa góra lodowa, o powierzchni około 267 kilometrów kwadratowych, oddzieliła się od lodowca Pine Island na Antarktydzie. Zjawisko to nie było całkowitym zaskoczeniem dla naukowców, ale jest niepokojącym sygnałem dotyczącym wzrostu poziomu morza.

Eksperci spodziewali się, że góra lodowa odpłynie z Antarktydy i unosić się będzie na Oceanie Południowym, zanim się rozpadnie. Jednak prawdopodobnie ogromna masa lodu utknęła i zaczęła się rozpadać na wiele mniejszych części.

Robert Larter, geofizyk morskich w British Antarctic Survey, który przeleciał nad PIG w poprzednim sezonie, mówi, że „ to, czego jesteśmy świadkami w Pine Island Glacier jest niepokojące ”.

Stanowi też wielkie zagrożenie w ruchu morskim. Wszyscy dobrze znamy historię Titanica. Najgorsze jest to, że historia lubi się powtarzać.

źródło: rt.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o