Gigantyczna katastrofa ekologiczna w Kalifornii. W ciągu doby z ziemi wydostaje się tam prawie 1.8 miliona metrów sześciennych metanu

Wszyscy chyba słyszeli o katastrofie platformy Deep Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku i o ogromnym wycieku ropy, który jej towarzyszył, mało kto jednak na świecie interesuje się tym, że katastrofa ekologiczna o podobnej skali trwa właśnie w najlepsze w Kalifornii. I potrwa jeszcze przynajmniej trzy miesiące.

metan

Wyciek ma miejsce w Kanionie Aliso, który znajduje się zaledwie 40 kilometrów na północ od 20-milionowej metropolii Los Angeles. W ciągu doby z ziemi wydostaje się tam prawie 1.8 miliona metrów sześciennych metanu, który wycieka z uszkodzonego pod koniec października szybu.

metan

metan

Największym problemem jest jednak to, że gaz będzie swobodnie ulatywał jeszcze przez 3-4 miesiące, bo górnicy muszą dowiercić się na głębokość 2.5 kilometra aby go załatać – wszystkie dotychczasowe próby rozwiązania problemu spełzły na niczym. Dlatego też konieczne było wysiedlenie 2500 rodzin zamieszkujących znajdujące się nieopodal osiedle Porter Ranch, zamknięte zostały szkoły i wszelkie inne budynki użyteczności publicznej – łącznie dom, przynajmniej tymczasowo, do czasu rozwiązania problemu, straciło (lub straci) 30 tysięcy osób.

To jednak nic w porównaniu z zagrożeniem jakie wyciek ten niesie dla środowiska, metan jest bowiem nawet 80-krotnie groźniejszy pod kątem wywoływania efektu cieplarnianego od dwutlenku węgla, a mówimy tu o naprawdę gigantycznych ilościach tego gazu – według organizacji Enviromental Defense Fund jest on równoznaczny z 8-9 elektrowniami węglowymi pracującymi pełną parą lub 7 milionom samochodów spalinowych.

W pełni szkody ocenić będzie można gdy uda się z nim uporać, ale już teraz wiemy, że będą one ogromne – ten jeden wyciek doprowadzi do większych szkód niż cała infrastruktura gazowa i naftowa Kalifornii razem wzięta, w ciągu całego roku.

źródło: geekweek

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Gigantyczna katastrofa ekologiczna w Kalifornii. W ciągu doby z ziemi wydostaje się tam prawie 1.8 miliona metrów sześciennych metanu”

  1. Świetnie, więc może wreszcie będzie +60 w lipcu w Polsce. Dziękujemy Wam sprzedawcy paliw.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Niech stworzą i wypuszczą,, wirusa zombie”:D

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.