Gigantyczna siła z kosmosu: silne burze magnetyczne będą uderzać w Ziemię

14 maja na Ziemi miała miejsce najsilniejsza od ostatnich lat burza magnetyczna. Meteopaci czują się źle, zagrożone są nawet przyrządy elektroniczne i systemy satelitarne. Według wicedyrektora Wielkiego Planetarium w Nowosybirsku ds. pracy naukowo-metodycznej Ilji Orłowa, silne błyski wygenerował aktywny obszar na Słońcu.

„Obecnie na tarczy Słońca znajdują się dwie aktywne plamy, tak więc można spodziewać się powtórki tych zakłoceń” – uważa Orłow.

Te mogłoby się wydawać małe plamkki – błyski, wywołały właśnie najsilniejszą od ostatnich dwóch lat burzę magnetyczną na Ziemi. Ale błyski to nazwa naukowa, w rzeczywistości na Słońcu doszło do serii dużych eksplozji.

„Całkowita energia wydzielająca się w czasie rozbłysku to energia, którą ludzkość zużywa przez milion czy 10 milonów lat – wytwarza się ona przez 10 sekund. To zjawisko kolosalnej mocy i nie da się z tym porównać niczego znanego nam do tej pory pod względem energetyki” – powiedział wiodący pracownik naukowy Laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca Instytutu Fizyki Siergiej Bogaczow.

Obłoki plazmy, napędzane przez wiatr słoneczny, czy inaczej wicher naładowanych cząsteczek, po pokonaniu 150 mln km docierają do naszej planety, naruszając jej pole magnetyczne. Ta „zbędna” na Ziemi energia wpływa również na człowieka, przede wszystkim na jego układ sercowo-naczyniowy. Najbardziej cierpią metereopaci. Nawet przypadków zawałów serca w czasie burz magnetycznych odnotowuje się więcej.

Jak mówi lekarka Jeliena Tichomirowa, w takich dniach lepiej pić więcej wody i jeść jak najprostsze jedzenie, na przykład warzywa.
Aktywność słoneczną i jej wpływ na Ziemian naukowcy będą jeszcze analizować, jednak niektórzy specjaliści są przekonani, że nawet urodzaj pszenicy może zależeć od błysków na najbliższej od nas gwieździe. Jednak najniebezpieczniejsze jest to, że niepogoda kosmiczna grozi poważnymi awariami technicznymi.

„Dość silna burza magnetyczna może wpłynąć na systemy technologiczne, na łączność radiową, systemy nawigacji, orientacji, na funkcjonowanie tego, co znajduje się na orbicie Ziemi. Kiedy ma miejsce duża burza magnetyczna, satelity się przeładowują, elektronika zaczyna fiksować. Wpływa to także na pracę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i innych satelitów na orbicie” – wyjaśnił Ilja Orłow.

Ostatnią burzę magnetyczną rosyjskim naukowcom udało się przewidzieć 27 dni wcześniej, jednak siła sztormu planetarnego – poziom G3 z maksymalnego G5 była niespodzianką nawet dla specjalistów.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
turbo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
turbo
Gość
turbo

wszystko powoli składa się w całość, a finałem będzie terraformacja ziemi. ulofiutki nie mogą już na to patrzeć jak sobie naród niejednokrotnie przez siebie wybrany z wszystkimi poczyna