Gigantyczna trąba wodna pojawiła się w Wenecji. Świat nauki zszokowany

Dla mieszkańców Oklahomy szybko wirujące powietrze, z którego powstają, np. tornada, nie jest niczym wyjątkowym. Przeciwnie – znają to zjawisko oraz jego niszczycielski potencjał aż nazbyt dobrze. Ten sam żywioł napotkany w Europie – a zwłaszcza podejście do niego – był jednak dla pary Amerykanów dużym zaskoczeniem.

W sobotę 4 czerwca turyści z USA, małżeństwo Scotta i Tami Blomgrenów, zwiedzali Wenecję. Nie spodziewali się, że zobaczą tu zjawisko, które znają ze swoich rodzinnych stron.

traba wodna

Niespodziewana „atrakcja”

Kiedy Blomgrenowie zwiedzali fabrykę szkła, zorientowali się, że za ich plecami w przystani uformował się wirujący pionowy słup powietrza. Okazał się on trąbą wodną. Zjawisko było oddalone od świadków o około 1,5-3 km.

– Gdy tylko wir dotknął wody i zaczął ją zasysać, nabrał wyraźniejszych kształtów – wspominał. – Był niemalże idealnie pionowy – powiedział w rozmowie z reporterką stacji KTV Scott Blomgren. – Wyglądało jak rura od pieca – stwierdziła dodała jego żona.

traba wodna

Zjawisko niezbyt groźne

Zaskakująca dla amerykańskiego małżeństwa była reakcja miejscowych.

– Nie było alarmu bo, jak powiedział nasz przewodnik, nawet nie mieli tutaj takich. W telewizji przed niczym nie ostrzegano, powiedziano nam, że nie było zresztą potrzeby uruchamiania syren alarmowych – wspominali. – Włoskie władze nie chciały straszyć ludzi i nie uważały, aby sytuacja była specjalnie groźna – tłumaczyli.

Lokalne media podały, że trąba wodna zrujnowała okoliczny plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnię leżaków na plaży.

Źródło: ENEX, tvn meteo Autor: msb/map
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.