Gigantyczne burze magnetyczne na naszym Słońcu

Jeszcze nie skończył się apokaliptyczny rok 2012 a już naukowcy z NASA wieszczą na Ziemi kolejną apokalipsę. Nowy koniec świata ma być z powodu gigantycznej burzy magnetycznej, która ma nadejść w 2013 roku. W jej wyniku naładowane cząstki słoneczne mogą zniszczyć całą sieć energetyczną na świecie.

W wyniku takowej burzy linie wysokiego napięcia i transformatory padną a my przez rok pozbawieni będziemy elektryczności i bieżącej wody. Jak wynika z raportu Richarda Fischera, szefa oddziału NASA zajmującego się obserwacją Słońca, temperatura na jego powierzchni rośnie w niewyobrażalnym tempie i już w 2013 roku należy oczekiwać kulminacji.

Podobna burza na Słońcu miała miejsce w 1859 ale dzisiaj mogłaby spowodować o wiele większą (a nawet globalną) katastrofę. W samych tylko Stanach Zjednoczonych około 350 transformatorów i lokalnych stacji elektroenergetycznych, dostarczają energii dla 130 milionów osób. Burza wielkości tej z 1859 roku mogłaby zniszczyć cały system energetyczny krajów wysoko rozwiniętych. Co gorsza, sieci energetyczne na całym świecie są ze sobą silnie powiązane, co grozi reakcją łańcuchową – awaria jednej sieci pociąga za sobą przeciążenie innych.

Z raportu jaki opublikowała agencja NASA jasno wynika, że im bardziej cywilizacja jest prymitywna (jak ta w poprzednich wiekach), tym bardziej odporna na kaprysy Słońca. Istnieje zatem niebezpieczeństwo, że obecne rządy na świecie zignorują to ostrzeżenie, bo przecież nic podobnego dotąd nie przydarzyło się naszej młodej cywilizacji technicznej.

Ochronę przed skutkami takiego Słonecznego kataklizmu stanowić mogą systemy wczesnego ostrzegania oraz kondensatory zabezpieczające transformatory energetyczne. Obecnie system wczesnego ostrzegania posiadają jedynie tylko Stany Zjednoczone. Nie bez przyczyny więc od ponad roku wszystkie agencje USA próbują przewidzieć ewentualne konsekwencje tego wydarzenia, jednocześnie kreśląc scenariusze na wypadek jego zaistnienia.

A czy możemy takiemu scenariuszowi zapobiec? Dzisiaj nie.

Źródło: http://orwellsky.blog.onet.pl,  http://www.eksplorer.eu

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o