Gigantyczne pożary trawią teren od Alaski po Kalifornię

pożar Alaska

Amerykańscy strażacy pracowali cały piątek, by opanować kilka pożarów szalejących od Alaski po dotkniętą suszą Kalifornię, zmuszając setki osób do opuszczenia swoich domów, a także zniszczyły kilkadziesiąt budynków, w tym domów – informuje Reuters.

pożar Alaska

Pożar pustoszy Kalifornię

Tzw. Jezioro Ognia w górzystych lasach poza Los Angeles wzrosło do 11.000 akrów (4500 ha) w piątek z 7500 akrów (3000 ha) dzień wcześniej. Trapiąca od czterech lat gigantyczna susza sprawiła, że ogień bez przeszkód obejmował drzewa na stromych zboczach, spalając przy okazji 150 różnych budynków – podała Straż Pożarna w hrabstwie San Bernardino.

Ekipy strażackie wspierane przez buldożery i samoloty zrzucały wodę na pożar, by powstrzymać jego rozprzestrzenianie w stronę skrzyżowania autostrady 38 w pobliżu małego miasta Big Bear.

Autostrada nr 38 i inne drogi w okolicy zostały zamknięte, zaś władze lokalne odradzały spędzenie najbliższego weekendu w campingach w obszarze dotkniętym żywiołem.

pożar Alaska

pożar Alaska

pożar Alaska

Trudna sytuacja na Alasce

Na Alasce, około 900 strażaków walczy z dwoma głównymi pożarami, które zajęły obszar o powierzchni do 10.000 akrów (4000 ha). Pożar w Willow, około 65 km na północ od Anchorage, zwęglił nieco ponad 7000 akrów (2800 ha). Drugi ogień, który szaleje w Sterling, około 225 km na południe od Anchorage na półwyspie Kenai, strawił obszar o powierzchni 3000 ha.

Pożary zniszczyły około 40 budynków, zmusiły prawie 1000 ludzi do ucieczki ze swoich domów i ograniczyły w tym tygodniu ruch na głównej autostradzie.
„Jesteśmy teraz otoczeni przez ogień” – powiedział meteorolog National Weather Service Matthew Clay w Anchorage, dodając, że dym z obu pożarów rozprzestrzenia się na wszystkie strony w związku z ciągle zmieniającym się kierunkiem wiatrów.

pożar Alaska

pożar Alaska

Ogień trawi Arizonę

W Arizonie strażacy uzyskali kontrolę nad 600-hektarowym pożarem, który kilka dni temu zagroził 2000-osobowej społeczności miasta Kearny, około 145 km na południowy wschód od Phoenix i zmusił setki do ewakuacji.

Do piątkowego południa opanowano 40 procent ognia, zaś wszystkim ewakuowanym pozwolono wrócić do swoich domów.

pożar Alaska

pożar Alaska

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.