Gigantyczne tsunami w filmie na faktach, które może wydarzyć się w każdej chwili w Norwegii

2
78

Grupa geologów obserwuje osunięcie się fiordu Geiranger w Norwegii. Powstaje 85-metrowe tsunami. Na ewakuację okolicznej ludności jest już za późno. To scenariusz filmu „Fala”, który właśnie trafił do polskich kin i oparty jest na autentycznych badaniach naukowych.

Kadr z filmu katastroficznego „Fala” w reżyserii Roara Uthaugatsunami

Tsunami to jedno z najbardziej niszczycielskich zjawisk przyrodniczych, które występuje na naszej planecie od zarania dziejów. Jednak większość z nas po raz pierwszy usłyszała o nim dopiero w 2004 roku, gdy gigantyczne fale uderzyły w wybrzeża kilkunastu krajów położonych nad Oceanem Indyjskim. Zginęło wówczas 300 tysięcy ludzi.

Kataklizm powtórzył się w 2011 roku w Japonii. Wschodnie wybrzeża tego kraju zostały zmyte do Pacyfiku, co doprowadziło do awarii w elektrowni atomowej. Do dziś jej okolice nie nadają się do zamieszkania z powodu skażenia.

Kadr z filmu katastroficznego „Fala” w reżyserii Roara Uthauga tsunami

Tsunami zagraża wszystkim nadmorskim miejscowościom i może powstać zarówno na skutek trzęsienia ziemi, upadku meteorytu lub osunięcia się ziemi. Ten ostatni powód stał się kanwą nowego filmu katastroficznego pt. „Fala”, który 25 grudnia trafił do polskich kin.

Obraz ma szansę zdobyć przyszłorocznego Oskara, nie tylko z powodu realizmu scen, lecz przede wszystkim faktu, że oparty jest on na prawdziwym zagrożeniu, z którym na co dzień przyszło żyć mieszkańcom miejscowości położonych u stóp niezwykle malowniczego fiordu Geiranger w Norwegii.

tsunami

Norwegowie przyjęli film z niepokojem. Szczególnie przerażeni byli sami mieszkańcy opisywanych wiosek, bo zdali sobie sprawę, że żywioł może ich dopaść w każdej chwili. Film postanowiono wyemitować na salach kinowych w wycieczkowcach, które wpływają codziennie do fiordu, jednak z powodu mogącej wybuchnąć paniki, wycofano się z tego pomysłu.

Naukowcy od lat alarmują, że w ścianach fiordu pojawiają się szczeliny, które systematycznie się pogłębiają. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że pewnego dnia dojdzie do gigantycznego osunięcia stoków.

tsunami

Masy ziemi upadając na dno fiordu spowodują powstanie tsunami o wysokości co najmniej 10-piętrowego wieżowca, choć niektóre symulacje wskazują, że tsunami mogłoby mieć nawet 85 metrów, co wykorzystano w filmie „Fala”. Olbrzymie statki wycieczkowe, zabierające na swój pokład setki turystów, nie będą miały żadnych szans w starciu z żywiołem.

Ściana wody zmyje wszystkie domki położone na urokliwych półkach fiordu, w tym największe wioski Hellesylt, Geiranger i Tafjord. Aby uniknąć najgorszego, w ostatnim czasie, norwescy naukowcy umieścili w szczelinach nowoczesne czujniki, których zadaniem jest monitorowanie na bieżąco przesuwania się ściany fiordu.

Niezwykle malowniczy fiord Geiranger w Norwegii fiord Geiranger w Norwegii

Jeśli ruch mas ziemi będzie postępować szybciej niż zwykle, co oznaczałoby zbliżające się osunięcie, to mieszkańcy w ciągu ledwie kilku sekund zostaną ostrzeżeni za pomocą syren alarmowych.

Problem polega na tym, że droga ucieczki może zostać odcięta przez tsunami. Mieszkańcy są edukowani, gdzie należy się schronić, aby ujść z życiem. O tyle o ile ludności zamieszkującej stoki fiordu może się udać uciec na wyżej położone obszary i uniknąć zmycia przez tsunami, tak już pasażerowie statków będą zdani sami na siebie.

Symulacja tsunami we fiordzie Geiranger w Norwegii.

Olbrzymi statek pasażerski w obliczu przewidywanych rozmiarów tsunami będzie wyglądać jak łódeczka na wietrze. Krajobraz najpiękniejszego fiordu w Norwegii zmieni się nie do poznania na całe lata.

Jak bardzo niebezpieczne może być tsunami w takim fiordzie, świadczy zdarzenie, które miało miejsce 9 czerwca 1958 roku. W zatoce Lituya u wybrzeży Alaski wystąpiło bardzo silne trzęsienie ziemi. Spowodowało ono odklejenie się od podłoża mas zwietrzeliny skalnej i jej gwałtowne ześlizgnięcie się po bardzo stromym stoku do wód głębokiego na około 130 metrów fiordu.

Zwiastun filmu katastroficznego „Fala” w reżyserii Roara Uthauga

Spowodowało to „wypchnięcie” mas wody we wszystkich kierunkach, najsilniejsze na przeciwległy stok fiordu, gdzie zasięg pionowy fali był najwyższy. Tsunami miało największą w notowanej historii wysokość 524 metrów.

źródło: Twoja Pogoda

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anonim Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ludzie powinni wyprowadzać się z takich miejsc a nie czekać ma kataklizm

Anonim
Gość
Anonim

według mnie nikt nie jest w stanie przewidzieć 100 procentowej przyszłości. Nawet NASA ukrywa przed nami prawdę. Pomyślmy np. O przypadkach ufo… Ile było zdjęć. Wiem że dużo z nich było fałszywych ale ile musiało być prawdziwych?